Pole konopi włóknistych przeszło w tym roku do historii. W piątek firma Hemplab, dzierżawiąca działkę na Węglinie Południowym, zakończyła żniwa. Wcześniej, 10 września każdy lublinianin mógł zabrać do domu tyle roślin, ile mógł wynieść samodzielnie z pola.

Pole konopi od wielu miesięcy elektryzowało mieszkańców Lublina, a jego sława rozniosła się nawet poza granice kraju. Wszystko przez fakt, że uprawa firmy Hemplab zlokalizowana była w samym centrum Węglina Południowego. Półhektarowy skrawek pola z aromatycznymi roślinami ściągał amatorów konopi włóknistych z całego kraju. Kulminacyjny moment – czyli oficjalne żniwa zgromadziły ponad 500 osób na polu, które mogły zabrać do domu wszystkie swoje zdobycze. Natomiast w piątek (21 października) maszyny dokończyły pracę. Najpierw kombajn zebrał kwiaty konopi, a następnie pole zostało zaorane i przygotowane na zimę.

– Udało nam się zebrać konopie włókniste z pola na ulicy Jantarowej. Łodygi konopne zostały zatalerzowane w ziemię i pole zostało przygotowane na zimę. Żniwa znacznie się opóźniły w związku z deszczową pogodą oraz ze względu na usterki sprzętu do zbioru. Po zbiorach biomasa przewieziona zostanie do suszarni. Po odpowiednim wysuszeniu będziemy mogli zacząć ją przetwarzać w naszym zakładzie w Lublinie. Otrzymane surówce planujemy wykorzystać w produkcji kosmetyków oraz preparatów pielęgnacyjnych dla zwierząt domowych – mówi Szymon Włodarczyk, prezes Hemplabu.

Uprawa konopi kontynuowana będzie również w przyszłym roku. Pole na ulicy Jantarowej zostało wydzierżawione również na sezon 2023 i wtedy również planowana jest tam uprawa konopii włóknistych.

Fot. Hemplab/ Materiały prasowe

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments