Początek jesieni jest bardzo wymagający dla naszego organizmu. Niższe temperatury, krótsze dni oraz często deszczowa aura potrafi wpłynąć przygnębiająco i odebrać energię. Co zrobić kiedy dopada nas jesienne zmęczenie, a potrzebujemy energii? Podpowiadamy, jakie przekąski najlepiej jeść w pracy, żeby wzmocnić organizm.

O tym, że owoce i warzywa są zdrowe wiemy wszyscy. Znamy piramidy żywieniowe i opinie dietetyków. Dalej jednak nasza polska, jesienno-zimowa dieta bywa w nie uboga. Natomiast dawkę tak potrzebnej nam w tym okresie energii dadzą nam cytrusy. Nie bój się, że wyrosły dzięki tajemniczym związkom chemicznym. To przesądy. Wystarczy tylko pamiętać o jednym: egzotyczne owoce i warzywa trzeba dobrze umyć. Na przykład banany oraz wszystkie cytrusy wyszorować szczotką z mydłem pod bieżącą ciepłą wodą.

Ważne, aby nasze przekąski były bogate w witaminy z grupy B. Są one niezbędne w procesach przesyłania impulsów we włóknach nerwowych. Znajdziemy je w ciemnym pieczywie, orzechach, pestkach dyni i słonecznika. Poza tym w mięsie czerwonym, drobiu, łososiu. Jako ciekawostkę dodamy, że witamina B6 bierze udział w syntezie serotoniny – hormonu działającego przeciwdepresyjnie, zapewniającego nam dobry nastrój.

Uczucie zmęczenia w pracy często bywa spowodowane spadkiem stężenia glukozy we krwi oraz zbyt małą ilością wypijanych płynów. Wtedy zmniejsza się objętość krwi, spada ciśnienie, maleje zdolność koncentracji, a ty zaczynasz odczuwać znużenie. Warto zatem w pracy mieć pod ręką butelkę wody oraz przekąskę, która uzupełni nam poziom glukozy. Jeżeli starasz się żyć zdrowo, zadbaj o to, żeby nie był to słodki batonik.

Najlepsza będzie kanapka z pieczywa pełnoziarnistego lub z pestkami słonecznika, dyni, czy innych ziaren. W ten sposób zapewnisz sobie dodatkowo mnóstwo mikroelementów i witamin z grupy B – niezbędnych dla dobrej kondycji układu nerwowego. W kanapce powinna się znaleźć chuda wędlina (czyli białko), sałata, pomidor, papryka lub ogórek. Nie zapomnij o deserze w postaci jogurtu, dojrzałego banana. W zapasie możesz mieć paczkę orzeszków w czekoladzie lub migdałów. I pamiętaj, zawsze lepiej zjadać małe porcje (mała kanapka, mały jogurt, mały banan). Obfity posiłek powoduje senność.

Co jeszcze warto zjeść w pracy? Przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments