Na zdrowy sen wpływa wiele czynników. Istotne jest nie tylko gdzie, ale i pod czym śpimy oraz jak urządziliśmy swoją sypialnię. W dobrze urządzonej sypialni łatwo zaśniemy i obudzimy się wypoczęci. Oto kilka rad, jak dobrze spać i uzyskać zdrowy sen.

  1. Właściwa podłoga w sypialni

Podłoga w sypialni powinna być przyjemna i ciepła w dotyku. Nikt z nas nie lubi zetknięcia bosa stopą z zimnymi płytkami ceramicznymi. Aby lepiej rozpocząć każdy dzień, warto rozważyć panele, deski lub parkiet. Wykładzina dywanowa nie będzie dobrym pomysłem, gdyż niełatwo utrzymać ją w czystości – zbiera się w niej kurz i bardzo chętnie bytują roztocza.

  1. Odpowiedni materac

Właściwy materac nie może być za miękki. Dobrze, jeśli jest on wykonany tak, że dopasowuje się do kształtu ciała (tę cechę z pewnością posiadają materace bonnellowe i lateksowe). Pokrowiec materaca musi być często prany, on sam zaś odkurzany i wietrzony.

  1. Cisza

Jeśli przeszkadzają ci hałasy dochodzące z zewnątrz albo np. chrapanie partnera, możesz do uszu włożyć stopery. Ale, uwaga! Można ich używać tylko od czasu do czasu, bowiem systematyczne stosowanie takich zatyczek zwiększa ryzyko infekcji ucha oraz wrażliwość na hałasy.

  1. Dobra pościel

Kiedyś najlepsza była pościel z puchu gęsiego lub kaczego, dzisiaj zastępujemy ją wysoko wyspecjalizowanymi tworzywami sztucznymi, które nie uczulają, dzięki odpowiedniej strukturze są lżejsze, a jednocześnie ciepłe i przepuszczające powietrze. Zapobiega to przegrzewaniu w noce gorące i marznięciu w zimne.

  1. Pracę zostaw za drzwiami sypialni

Komputer czy tablet nie sprzyja atmosferze snu. Ponadto nadmiar elektroniki wywołuje niekorzystną jonizację powietrza, a poza tym w miejscu relaksu nie powinny znajdować się przedmioty kojarzące się jednoznacznie z zajęciami zawodowymi.

  1. Czyste powietrze w sypialni

Właściwe wietrzenie sypialni przed snem to podstawa dobrego wypoczynku, ale istotna jest również wilgotność oraz wentylacja. Wiele osób ma w mieszkaniach nowoczesne, bardzo szczelne okna. Chronią one dom przed utratą ciepła, ale ograniczają wymianę powietrza. Dlatego warto zainstalować w tych szczelnych oknach nawiewniki. Zapewnią one stały dopływ świeżego powietrza bez strat ciepła. Alergicy mogą pokusić się o zainstalowanie w sypialni dobrego klimatyzatora, który przefiltruje powietrze.

  1. Nie przesadzaj z roślinami w sypialni

Rośliny domowe pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen – ale tylko w dzień. W nocy oddychają tak samo jak my – dlatego wcale nie poprawią jakości powietrza w pomieszczeniu. Na dodatek wiele roślin pokojowych wydziela olejki eteryczne lub inne szkodliwe substancje, które mogą niekorzystnie oddziaływać na alergików.

  1. Nie przegrzewaj sypialni

W sypialni najlepiej utrzymywać temperaturę do 20-21 °C, choć są osoby, którym wystarcza i 18°C. W sezonie grzewczym warto tak ustawić kaloryfery, by nie zmieniały sypialni w cieplarnię, bo będziemy się budzić zmęczeni i z bólem głowy. Chłód jednak nie stanowi gwarancji świetnego snu – wiele osób ma problemy z zimnymi stopami czy dłońmi, które trudno się rozgrzewają. Takie osoby mogą przed snem wziąć rozgrzewającą kąpiel stóp w urządzeniu do ich masażu. Taki zabieg nie tylko rozgrzeje stopy, ale zrelaksuje przed snem.

  1. Światło i kolor ścian w sypialni

Na jakość snu mogą wpływać także kolory ścian sypialni. Rozbielone barwy ziemi działają uspokajająco. Korzystne są też błękity i zielenie oraz odcienie różowego. Niezbyt dobrze oddziałują zaś szarości, ciemne fiolety, czerń oraz czerwień. Ten ostatni kolor zalecany jest jedynie osobom, które rano cierpią na chroniczny brak energii.

Więcej o zdrowym śnie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
4 lat temu

Ciekawy artykuł, większość osób myśli o dobrym śnie tylko o materacu a w artykule widać że na dobry wypoczynek może składać wiele elementów.