Wszystkim nam zależy, by życie na naszej planecie przetrwało. Każdy z nas może uczynić mały krok, by zadbać o środowisko naturalne. Wystarczy zacząć od świadomego segregowania odpadów i być EKO każdego dnia.

Czasem słychać pytania: Po co segregować? Co nam to daje? Jak się za to zabrać? Odpowiedź jest prostsza niż nam się wydaje. Segregowanie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko chcieć. Pamiętajmy też, że to od nas zależy przyszłość naszej planety.

Po pierwsze: Segreguj

Pora to zrozumieć – segregacja jest trendy. Służy nam i miejscu, w którym żyjemy. Musimy zadbać o to, żeby wielokrotnie móc wykorzystać zużyte opakowania plastikowe i papierowe. Segregowanie jest bardzo łatwe – plastik do plastiku, papier do papieru, a odpady bio do odpadów bio. To wszystko ma sens. Segregowany plastik i papier będą mogły zostać potem zrecyklingowane. Powstaną z nich kolejne opakowania, butelki czy książki.

– Najważniejsze w segregacji odpadów, to mieć na uwadze, z czego zostały wykonane. Właśnie tym powinniśmy się kierować wrzucając je do odpowiednich pojemników. Właściwa segregacja odpadów to warunek konieczny, by po przetworzeniu przez recyklerów mogły nam ponownie służyć – tłumaczy Adam Przystupa, dyrektor w KOM-EKO, spółce, która słynie z ekologicznych rozwiązań.

Po drugie: Nie produkuj

To od ciebie zależy, co staje się odpadem. Warto więc zastanowić się, czy rzecz, którą chcesz wyrzucić, już ci się więcej nie przyda, czy nie możesz jej jakoś wykorzystać. Tekturową rolkę po papierze toaletowym wykorzystasz jako organizer do kabli. Z korków od wina zrobicie stylowe podkładki pod napoje lub wycieraczkę przed drzwi. Bardzo praktyczne, a za razem modne stały się też wielorazowe butelki na wodę. Poza funkcjonalnością stanowią one też ciekawy gadżet, który możesz spersonalizować.

Nie inaczej jest też w przypadku słomek. Wielorazowe słomki w etui to teraz hit, a przy tym nie zaśmiecają naszej Ziemi. Bardzo modne stały się też bawełniane torby na zakupy, na które możesz dodać dowolny napis. Możemy użyć ich wiele razy, a gdy wybrudzą się, po prostu wyprać, a nie, jak w przypadku plastikowych siatek od razu wyrzucić.

Po trzecie: Zmniejszaj objętość śmieci

Jeżeli martwimy się nadmiarem miejsca, które zajmą kosze na różne odpady, to postarajmy się dodatkowo zmniejszać ich objętość. Zgnieciona butelka, puszka czy plastikowe i tekturowe opakowanie zajmują znacznie mniej miejsca. Dzięki temu zarówno w naszych koszach, jak i w pojemnikach, naszych odpadów zmieści się znacznie więcej.

Po czwarte: Zacznij już dziś!

Wiele osób chce być eko, ale ciągle ma wątpliwości, czy robi to właściwie. Prawda jest taka, że segregacja zaczyna się w naszym domu. Zadbajmy więc o odpowiednie pojemniki, do których łatwo oddzielimy różne śmieci. Najlepiej, by były prostokątne, wtedy łatwiej zmieszczą się w kuchennej szafce. W ich okolicy przyczepmy ściągawkę, która pomoże nam w prawidłowym segregowaniu (np. tę znajdującą się obok).

– W razie wątpliwości pamiętajmy, że o tym gdzie powinien trafić dany odpad świadczy jego przeważający materiał. Jeśli opakowanie jest w większości plastikowe, to powinno trafić do plastików – podpowiada dyr. Adam Przystupa z KOM-EKO.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments