Zima w mieście 2022. Ruszają zapisy na zajęcia dla dzieci

0
283

Kreatywne zajęcia i doskonała zabawa w ferie nie są uzależnione od pogody i śniegu, o czym będą mogli przekonać się lubelscy uczniowie. Od 14 lutego Lublin zaprasza dzieci i młodzież do aktywnego wypoczynku i skorzystania z przygotowanej oferty „Zimy w mieście 2022”.

Uczestnicy zajęć będą grać na ukulele, przygotują przedstawienie teatralne i słuchowisko. Aktywnie spędzą czas na treningach sportowych, w parku trampolin, na lodowisku i pływalni. Nową propozycją są warsztaty rzemieślnicze, kuchni molekularnej i kodowania, a także zajęcia w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

– Tegoroczne ferie poprzedza dwutygodniowy okres zdalnej nauki. Z tego względu duży nacisk kładziemy na aktywność ruchową, budowanie relacji społecznych i wzmacnianie wiary w swoje możliwości. Zaproponowane zajęcia mają dostarczyć radości i wydobyć z młodych ludzi to, co w trakcie pandemii blokował ekran komputera i izolacja. Chcemy, aby uczestnicy „Zimy w mieście” odpoczywając od nauki, próbowali swoich sił w różnych dziedzinach i otwierali się na nowe doświadczenia – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Dodatkowo uczniowie klas I-IV będą uczestniczyć w półkoloniach przygotowanych przez szkoły. W okresie 10 dni ferii przez 8 godzin dziennie na dzieci czeka atrakcyjny program wypoczynku. Zaplanowano między innymi wyjścia do kina, muzeum, teatru, wycieczki po mieście, warsztaty kulinarne, komputerowe, plastyczne, imprezy sportowe, ćwiczenia relaksacyjne oraz edukację z zakresu profilaktyki uzależnień.

Wszystkie zajęcia będą prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z tej formy wypoczynku skorzysta 461 dzieci. Miejsca na zajęcia zostały rozdysponowane wśród uczniów szkół organizujących półkolonie. Jak co roku uczniowie będą mogli zjeść ciepły posiłek w 10 stołówkach wybranych szkół. Chęć skorzystania z obiadów należy zgłosić do 10 lutego, a lista placówek, w których będą działały stołówki dostępna jest na stronie internetowej www.zima.lublin.eu.

Zapisy na zajęcia prowadzone będą od 3 lutego bezpośrednio przez organizatorów poszczególnych akcji. Pełna oferta, zasady uczestnictwa i terminy oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne na stronie internetowej www.zima.lublin.eu.

Program

Mincerz, grawer i linoryt

Co kryje się pod tymi nazwami poznają uczestnicy warsztatów poświęconych lubelskim rzemiosłom. Równie fascynująca będzie wyprawa do neonowego centrum Lublina. Talenty twórcze zostaną odkryte podczas warsztatów artystycznych: plastycznych, instrumentalnych, tanecznych, teatralnych, wokalnych, grafiki warsztatowej i komputerowej. Do skorzystania z oferty kreatywnych zajęć zapraszają MDK „Pod Akacją” i MDK nr 2.

W powietrzu, wodzie i na lodzie

Zawodnicy MKS Start już trenują, aby stawić czoła uczestnikom tegorocznego campu. Warto wcześniej poćwiczyć skoki na trampolinach i równowagę na powieszonym kole cyrkowym.

W szkołach można będzie pograć w piłkę, poćwiczyć karate, judo lub taekwondo, popływać w basenach, a na Białym Orliku podszkolić jazdę figurową na łyżwach. Na poszukujących nowych wrażeń czekają treningi futbolu flagowego, zapasów i strzelectwa sportowego.

Z wizytą u zwierząt i wyprawa na drugą półkulę

Spotkanie z zoopsychologiem i zajęcia edukacyjne w lubelskim schronisku dla bezdomnych zwierząt pozwolą na poznanie tajemnic kociej natury. Na uczestników półkolonii czekają podróże dookoła świata, nauka tańca towarzyskiego i warsztaty kuglarskie.

Twórcze ferie w instytucjach kultury

Swoje propozycje przygotowały muzea, domy kultury, biblioteki i instytucje kulturalne. Galeria Labirynt zaprasza na warsztaty inspirowane Sztuką Ziemi. Podczas spotkania punktem wyjścia twórczych aktywności są wybrane prace artystów i artystek, którzy wykonują swoje prace z użyciem naturalnych materiałów. W części plastycznej dzieciaki tworzą własne, nietypowe instalacje lub obiekty z naturalnych tworzyw. Galeria zaprasza też wszystkie grupy zorganizowane na warsztaty towarzyszące najnowszej wystawie edukacyjnej, która łączy dwa ciekawe tematy – sztukę współczesną i dostępność. Młodzież dowie się w jaki sposób można przenieść dzieło sztuki na jego pomniejszoną wersję możliwą do dotykania, co to jest audiodeskrypcja i po co jest nam potrzebna.

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Lublinie będą znakomitą okazją do poznania za pomocą wawelskich pamiątek różnych aspektów królewskiego życia oraz dziejów Zamku Lubelskiego. Ferie zimowe będą też dobrą okazją do poznania świata teatru jeszcze bliżej – Teatr im. Ch. H. Andersena zaprasza m.in. na warsztaty teatralne oraz zajęcia z ruchu scenicznego. Natomiast Bioteka, czyli Filia nr 6/27 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na zajęcia technologiczne „Ferie z robotyką” gdzie dzieci poznają tajniki programowania i kodowania na bazie robotów edukacyjnych photon i genibot. W Biotece będzie też można pograć w gry planszowe oraz skorzystać z warsztatów poetyckich przygotowanych we współpracy z Domem Słów.

Podczas ferii dzieci odwiedzające Filię 34 MBP będą mogły wypożyczyć książkę z niespodzianką. Do każdego tytułu dołączona będzie karta z zadaniami opartymi o tekst lektury. Mały czytelnik po zwróceniu wypożyczonej książki wraz z prawidłowo wypełnioną kartą otrzyma biblioteczny upominek. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do uczestnictwa w akcji Zima w mieście, podczas której będą organizowane: instalacja sensoryczna, zabawy sensoryczne oraz warsztat fotograficzny. Sztuczki i nauczki, warsztat kostiumowy oraz granie na śniadanie to tylko, niektóre z atrakcji, jakie przygotowało dla dzieci Centrum Kultury w Lublinie.

Zajęcia w dzielnicach

Wiele atrakcji przygotowały domy kultury. Na Fajne Ferie mogą liczyć uczestnicy zajęć w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” oraz „Czuby Południowe”. Dzieci dowiedzą się, że filozofia to nie są nudne wykłady, lecz jazda na hulajnodze, układanie klocków w rozmiarze XXL i dyskutowanie o ciekawych filmach. Na dzieci czekają również warsztaty z poznawania fotografii od podstaw – trochę historii, praktycznych zabaw i kadrowania. Uczestnicy i uczestniczki spróbują zbudować własne studio fotograficzne i wykonają reportażową sesję zdjęciową. Poprzez zajęcia teatralne oraz cyrkowe rozwijać będą umiejętności: pracy w grupie, skutecznej komunikacji i asertywności. Dzieci poznają szereg kreatywnych zabaw i gier teatralnych. Motywem przewodnim tegorocznej Zimy na Czechowie będzie „wytwórstwo’’. Podczas warsztatów, wykorzystując swoją wiedzę, kreatywność, wyobraźnię oraz umiejętności i doświadczenie instruktorów, będą mogli stworzyć od podstaw m. in. własne przedstawienie teatralne, komiks, choreografię taneczną, makramę, bajkę, mapę marzeń. Na warsztaty plastyczne, manualne i wokalne oraz udział w seansach kinowych Kina „Grażyna”, spektaklach teatralnych w Teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie oraz wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza Dom Kultury LSM.

Zima w mieście w Domu Kultury „Przyjaźni” to cykl warsztatów: warsztaty taneczne, muzyczne beatbox, plastyczne, cyrkowe, baletowe, teatralne, gry planszowe, ruchowe – joga dla dzieci, warsztaty edukacyjne. W ofercie również wycieczki na terenie miasta: do kina, teatru i innych placówek kulturalnych oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Pracownie „Fryderyk” Domu Kultury „3D-trzy przestrzenie kultury” Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów” zapraszają dzieci do udziału w bezpłatnych warsztatach i pokazach filmowych.

Stowarzyszenie Przyjaciół Radia Lublin zaprasza tygodniowe półkolonie w Radiu Lublin. Uczestnicy pod okiem dziennikarzy poznają tajniki dykcji, publicznych, scenicznych i mikrofonowych wystąpień. Natomiast historycy i muzycy pozwolą poznać tajniki „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko po to, by powstało słuchowisko „Do hymnu”, którego uczestnicy będą mogli wysłuchać ostatniego dnia półkolonii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments