Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat i zwiedzanie Warsztatu Fotograficznego w Zaułku Hartwigów. To wszystko będzie czekać na uczestników warsztatów fotograficznych, a także mieszkańców, którzy będą chcieli wziąć udział w zwiedzaniu pracowni fotograficznej.

Lubelski Zaułek Hartwigów mieści kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenko, artystę fotografika, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Odwiedzając to magiczne miejsce można dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku. Podczas wizyty będzie można zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii.

Program zwiedzania będzie więc obejmował lekcję techniki ambrotypii, historię fotografii, sprawdzicie jak działają aparaty pamiętające naszych pradziadków, zajrzycie do ciemni fotograficznej, a także zobaczycie, jak z papieru czy szkła wyłania się obraz. Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle.

Zwiedzanie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich i będzie prowadzone 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24 i 25 lutego od godziny 12:00 do 16:00 przy ul. Kowalskiej 3. Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.

Warsztaty

Talbotypia – papier solny

Technika talbotypii jest pozornie prosta. Wymaga jednak dużych umiejętności, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.

Kiedy: 12 lutego 2022, godz. 10:00-12:00, 12:00-14:00 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby).

Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 10 zł/osoba. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl.

Ambrotypia

Ambrotypia to jedna z najdawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek), obraz.

Kiedy: 5 lutego 2022, godz. 10:00-12:00, 12:00-14:00 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby).

Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 30 zł/osoba. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl.

Odbitki stykowe – fotografia z duchem

Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonacie portrety w jednej z najstarszych technik fotograficznych – talbotypii. Takie zdjęcia mogą być doskonałym prezentem lub wyjątkową pamiątką.

Kiedy: 19 lutego 2022, godz. 10:00-11:30, 12:00-13:30 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby).
Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 10 zł/osoba. Obowiązują zapisy przez formularz onlinedostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl.

Aparaty wielkoformatowe, portrety monoklami

Kamera wielkoformatowa od ponad stu lat stanowi narzędzie pracy wybitnych fotografików. To z jej pomocą powstały wszystkie zdjęcia wieku XIX i znakomita większość arcydzieł wieku XX.

Podczas warsztatu zapoznamy się z różnymi typami kamer wielkoformatowych, nauczymy się je obsługiwać i korzystać z ich wszystkich możliwości. Wykonacie także zdjęcia portretowe i martwej natury. Nauczycie się samodzielnie je wywoływać i wykonywać z nich odbitki, a także tworzyć unikatowe pozytywy na papierze fotograficznym. Żeby dodać zdjęciom „miękkości” aparaty będą zaopatrzone w tzw. monokle.

Do dyspozycji uczestników warsztatu będą 2 kamery wielkoformatowe 9x12cm i 13x18cm, w pełni wyposażona ciemnia fotograficzna, w pełni wyposażone studio fotograficzne, wielkoformatowe materiały fotograficzne 9x12cm i 13x18cm negatywowe i pozytywowe, jak i odczynniki niezbędne do wywołania negatywów i pozytywów.

Wszyscy uczestnicy warsztatu opuszczą warsztat z teczką zawierającą własnoręcznie wykonane fotografie.

Kiedy: 26 lutego 2022, godz. 10:00–11:30 i 12.00–13:30 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby).

Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 10 zł/osoba. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl

Przy zakupie czterech warsztatów, całkowity koszt uczestnictwa wynosi 50 zł.

Fot. Materiały prasowe Warsztatów Kultury w Lublinie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments