Spacer uliczkami i zaułkami Starego Miasta w Lublinie, w których ukryją się świetlno-muzyczne niespodzianki. Towarzyszyć im będzie muzyka Krzysztofa Pendereckiego, głos Krystyny Czubówny, a kiedy zajrzymy do jednego z podwórek przywita nas ponad tysiąc szklanych podświetlonych baloników – tak będzie wyglądać tegoroczna Noc Kultury, która wyjątkowo potrwa cały weekend (9-11 października).

 Tegoroczna edycja w związku z panującą epidemią koronawirusa odbędzie się w zmienionej formule, a jej motywem przewodnim będzie Miastoczułość.

– Ta Noc Kultury będzie wyjątkowa dlatego, że tym razem kończymy nią sezon. Podczas wydarzenia będziemy oglądać magiczny Lublin – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

PROGRAM

Podwórko tysiąca baloników

Tysiące baloników znajdziemy w rzadko uczęszczanym podwórku, które ukaże się w zupełnie nowej odsłonie. Ustrojone tysiącem pięciuset kolorowych szklanych baloników stanie się jedną z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni.

Gdzie: Okolice Rynku

P87end i „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”

29 marca 2020 w wieku 87 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki, dlatego organizatorzy chcąc upamiętnić jego pamięć stworzą specjalny spacer. Spacerowi dźwiękowemu będzie towarzyszyć tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta usłyszymy z głośników aż 87 utworów Pendereckiego

Gdzie: Nocokulturowe lokalizacje

Miejskie misie

Organizatorzy przedstawią misie, które powstały w marcu podczas warsztatów z Yaniną Kazak (Białoruś), a później zostały zabrane na spacer po rzadko uczęszczanych podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignac Tokarczyk.

Gdzie: ulica Ku Farze

OCZYwiście Perła

Instalacja artystyczna zaprojektowana i wykonana przez Karolinę Karpińską, składająca się z trzydziestu wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze nas odrobinę zaskoczy.

Gdzie: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15

Brama Małego Księcia

„Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” – grupa Bombardowanie Włóczką postanowiła wydziergać ten właśnie moment. Oprócz tego zaprezentuje część zbioru książek pt. „Mały Książę” wydanych w najróżniejszych językach świata. Właścicielką kolekcji jest Emilia Kietlińska-Drozd, która zbiera te książki od ponad dwudziestu lat. Partnerem instalacji jest Ikea i Skende.

Gdzie: ul. Archidiakońska 1/brama

re4rest

re4rest – to autorski i pionierski projekt Patki Smirnow i Kariny Królak. Przez wiele miesięcy od 2016 do 2019 roku artystki przetwarzały materiał z odzysku – butelki PET znalezione w stolicy i zbierane przez rodziny oraz znajomych. Z kilkunastu tysięcy zebranych dotąd butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych. Każda część wykonywana jest ręcznie i barwiona ekologicznymi lakierami. Artystki zmieniają odpady w dzieła sztuki.

Gdzie: ul. Jezuicka 16

Konkurs na mapping – rozstrzygnięcie!

W tym roku po raz kolejny na Pałacu Czartoryskich w Lublinie pojawi się mapping. Zobaczymy prace konkursowe nadesłane przez lubelskich artystów, a także twórców z innych miast Polski, bo nie zabraknie akcentów z Francji, czy Japonii. Ujrzymy zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy, oraz wiele innych efektów świadczących o wyobraźni i umiejętnościach autorów.

Gdzie: Pałac Czartoryskich/fasada

Walka postu z karnawałem

„Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. A co na ten temat ma do powiedzenia Jarosław Koziara? Przekonamy się sami.

Gdzie: ul. Grodzka

Miejska dżungla

Praca inspirowana jest złożonością lasów deszczowych, układami poszczególnych pięter roślinności i zróżnicowaniem ich zestawień teksturalnych. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały plastikowe rośliny z odzysku, naśladujące formą i kolorem egzotyczne gatunki flory.

Gdzie: Jezuicka 16

Powidoki – uliczka wspomnień Nocy Kultury

Jesień to doskonały czas, by wspominać. Zapraszamy do nocokulturowych reminiscencji z ostatnich lat. Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji Nocy Kultury i postanowiliśmy wyjąć z szafy naszą menażerię.

Gdzie: ul. Jezuicka

Rybak z Rybnej

Wiele osób nie wie, że lico elewacji Bramy Rybnej zdobiła dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.

Gdzie: Brama Rybna (fasada)

Miejskie poduszeczki zapachowe

Jak pachnie Lublin? Poduszeczki zapachowe w rozmiarze XXL powstały w ramach warsztatu Sztuka zabawy: Projekt zapach.

Gdzie: ulica Ku Farze

Krawacianki

Krawaty posłużyły do stworzenia „Krawatoskady” – instalacji wykonanej z kilku tysięcy krawatów, które podarowali mieszkańcy, a którą zaprezentowaliśmy podczas Nocy Kultury 2018. To była instalacja-potok, który niósł ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców. Wykonana została pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury zobaczymy kolejną odsłonę magicznych krawatów, tym razem będą to sukienki, niczym z bajkowej krainy.

Gdzie: Plac Po Farze

Planeta Lublin 

Instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego samodzielną, skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat? Planeta Lublin to oczywiście nie dosłowny, lecz wyobrażony świat, kraj pełen nowych połączeń i możliwości.

Gdzie: Pl. Łokietka

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments