W województwie lubelskim lawinowo rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Więcej jest też ognisk epidemicznych, które są w fazie rozwojowej. Z tego powodu wojewoda lubelski zapowiedział zwiększenie liczby miejsc w oddziałach zakaźnych oraz powstanie kolejnego w województwie oddziału dla pacjentów z koronawirusem.

– Dzisiaj potwierdzono 87 nowych zakażeń w województwie lubelskim co sprawia, że mamy aktualnie 692 przypadki aktywnie zakażonych. Liczba objętych kwarantanną wynosi 6940 osób, a osób hospitalizowanych 173 – informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Obecnie największy wskaźnik liczby aktywnych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców jest w powiecie tomaszowskim i wynosi on 10,27. Nieco mniejszy, bo 9,22 jest w powiecie łęczyńskim, a w powiecie opolskim wynosi on 6,70 (w Lublinie – 4,83, a w powiecie lubelskim 4,40).

Przyrost przypadków koronawirusa w naszym regionie jest spory, bo w marcu było ich 132, w kwietniu 227, maju – 133, czerwcu – 158, lipcu – 324, sierpniu – 610, a już we wrześniu – 990 (stan na 28.09).

Lubelskie szpitale

Wojewoda zapowiada również zwiększenie liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma ona wzrosnąć z 320 do 380. Obecnie jest zajętych 173, co nie oznacza, że nie brakuje ich w niektórych oddziałach. Zapełnione są te w SPSK 1 w Lublinie, Biłgoraju i Białej Podlaskiej. W tych dwóch ostatnich liczba łóżek zostanie zwiększona. W SPSK 1 takiej możliwości nie ma. – Dlatego Chełm jest brany pod uwagę, bo jest to miasto najbliżej Lublina – podkreśla Sprawka. Łóżka te będą gotowe na przyjęcie pacjentów od czwartku (1 października).

Wojewoda zapowiada również, że w jednym ze szpitali w Lublinie powstanie dodatkowy oddział zakaźny.

Nowe ogniska

W minionej dobie na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano nowe ognisko koronawirusa w ZOL SPSW im. Jana Bożego w Lublinie.

Na terenie województwa lubelskiego występuje 19 aktywnych ognisk (10 w fazie rozwojowej, 6 w fazie stabilnej, 3 w fazie wygaszania). Są one w następujących powiatach: 1 powiat tomaszowski– w fazie rozwojowej, 5 w mieście Lublin, 2 w fazie rozwojowej, 2 w fazie stabilnej, 1 w fazie wygaszania, 2 w powiecie kraśnickim 2 w fazie stabilnej, 2 w powiecie opolskim, 1 w fazie stabilnej oraz 1 w fazie wygaszania, 1 w powiecie łukowskim w fazie wygaszania, 2 w powiecie puławskim w fazie rozwojowej, 2 w powiecie łęczyńskim, 2 w fazie rozwojowej, 1 w powiecie zamojskim w fazie stabilnej, 2 w powiecie bialskim , 2 w fazie rozwojowej, 1 ognisko w powiecie świdnickim w fazie rozwojowej.

NAJWIĘKSZE OGNISKA

Powiat tomaszowski:

Ognisko Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim –ognisko w fazie rozwojowej – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 70

Lublin:

Nowe ognisko w ZOL SPSW im. Jana Bożego w Lublinie- ognisko w fazie rozwojowej – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 2 pacjentów, 7 osób z personelu (opiekunowie, pielęgniarki, osoby z obsługi)

Ognisko w Domu Pomocy przy ul. Archidiakońskiej w Lublinie – ognisko w fazie stabilnej – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 6, w tym 5 pacjentów, 1 osoba z personelu

Ognisko w Oddziale Chirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie -ognisko w fazie rozwojowej – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 11, w tym 1 pacjent, 10 osób personelu medycznego

Ognisko w Oddziale Zakaźnym SPSK 1 w Lublinie – ognisko w fazie stabilnej – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 6, w tym 5 personel (4 pielęgniarki, 1 lekarz) 1 członek rodziny

Ognisko po zorganizowaniu przyjęcia weselnego w Firleju –ognisko w fazie wygaszania – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 10 aktywnych zakażeń

Powiat kraśnicki:

Ognisko dotyczące pracowników firmy hydraulicznej w Kraśniku – ognisko w fazie stabilnej – liczba osób potwierdzonych w ognisku: 6 ( 3 pracowników i 3 osoby z kontaktu)

Ognisko w Centrum Dializ w Kraśniku – ognisko w fazie stabilnej -liczba osób potwierdzonych w ognisku: 11.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments