Warsztaty Kultury podały już terminy największych lubelskich festiwali. Wiemy, kiedy odbędą się Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Już dziś zapiszcie sobie te daty:

  • 1/2 czerwca 2024 | Noc Kultury
  • 27-30 czerwca 2024 | Wschód Kultury – Inne Brzmienia
  • 25-28 lipca 2024 | Carnaval Sztukmistrzów
  • 23-25 sierpnia 2024 | Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Te wydarzenia to doskonała okazja do relaksu i dobrej zabawy. Wszystkie cztery festiwale są bezpłatne i odbywają się na Starym Mieście w Lublinie. Wystarczy przyjść i dać się ponieść spontanicznej sile kulturalnego szaleństwa.

Lubelska Noc Kultury to święto świetlnych instalacji i pokazów w przestrzeni miejskiej. Program składa się z kilkuset wydarzeń kulturalnych, a większość z nich odbywa się poza murami sal koncertowych, galerii sztuki i muzeów, a więc w bramach, na placach i ulicach lubelskiego Starego Miasta.

– Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Podczas jednej z poprzednich edycji uczestników festiwalu chciał pożreć gigantyczny wąż – lampion wijący się nad Starym Miastem. Innym razem jedna z ulic przeniosła się w całości w czasie do lat 30. XX w. Jedno jest pewne – zawsze dużo się dzieje. – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka festiwalu.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań i pozwala usłyszeć światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia w Lublinie.

– Wschód Kultury – Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w pokazy unikatowych filmów z krajów zza naszej wschodniej granicy. Każdego roku, w ramach Wschodniego Expressu, wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek. Nie brakuje również sztuki współczesnej w postaci wystaw plakatów czy fotografii. Najmłodsi uczestniczą w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach. – zachęcają do udziału Agnieszka Wojciechowska oraz Rafał Chwała, dyrektorzy festiwalu.

Carnaval Sztukmistrzów to niezapomniana atmosfera zabawy i cyrk na najwyższym poziomie. Pokazy uliczne, spektakle teatralno-cyrkowe, warsztaty, koncerty, itp. W trakcie wydarzenia odbywają się występy uznanych, światowych formacji czy zespołów prezentujących sztukę nowego cyrku.

– To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. W Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata. Dodatkowo w ramach festiwalu odbywa się także Urban Highline – najstarsze i wciąż największe wydarzenie highline’owy na świecie – dodaje Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to największy festiwal kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej tradycji. Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć kulturę ludową, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta.

– Jednym z najistotniejszych elementów Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego jest muzyka tradycyjna prezentowana zarówno w swojej oryginalnej formie, jak i w interpretacji współczesnych twórców. Biorąc udział w festiwalu, zobaczymy też unikalne wzornictwo i rzemiosło prezentujące nie tylko tradycje polskie, ale również to pochodzące z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej. – zaprasza Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu.

Dokładny program każdego z wydarzeń będzie dostępny na stronach festiwali bliżej daty ich realizacji.

Źródło: Warsztaty Kultury

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments