W niedzielę (25 lipca) od godziny 11:00 do 15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się żniwowanie. Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach, tak jak to miało miejsce na przedwojennej wsi, wkroczą na pole obsiane żytem tuż przy wiatraku z Zygmuntowa.

Podczas tego uroczystego wydarzenia, bo takim zwykle były żniwa, pracownicy skansenu będą chcieli przywołać atmosferę święta i radości, która towarzyszyła żniwiarzom przy sprzęcie zboża.

W tym dniu zaprezentowane zostaną pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną oraz posiłek i odpoczynek żniwiarzy na polu, a będzie im towarzyszyła narracja tłumacząca dawne zwyczaje związane ze żniwowaniem.

Dodatkowo tegoroczne wydarzenie zostanie uzupełnione komentarzem na temat współczesnej ekologicznej uprawy roli, który poprowadzi Wojciech Kniaziuk z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Spotkanie z ekspertem jest realizowane w ramach projektu pn. Ziołowa recepta. Ekoedukacja dzieci i młodzieży w Muzeum Wsi lubelskiej dofinansowanego ze środków WFOŚiGW.

W ramach wydarzenia odbędą się także pokazy wypieku podpłomyków dla żniwiarzy w chałupie z Żukowa od godziny 10:00 do 12:00, a także młócenia zboża cepem w stodole z Urzędowa w godzinach od 12:00 do 12:50 i od 14:00 do 15:00.

O godz. 16:00 w zabytkowym kościele z Matczyna zostanie odprawiona msza święta. Bilety wstępu do muzeum możecie nabyć w kasie w cenie 18 zł (bilet normalny), 9 zł (bilet ulgowy).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments