W środę, 22 maja, rozpoczęły się obchody jubileuszu, podczas którego MPWiK planuje szereg imprez, spotkań i atrakcji dla dzieci. Celem jest wspólne z mieszkańcami świętowanie okrągłej rocznicy.

– Lubelski MPWiK należy do najstarszych, a równocześnie najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych w kraju. To firma o wyjątkowej tradycji, ważna karta w historii Lublina. Dziś to spółka spełniona inwestycyjnie, na bardzo wysokim technologicznym poziomie – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Dzień otwarty i spartakiada

Już 1 czerwca w godzinach od 11.00 do 16.00 na terenie spółki przy al. Piłsudskiego 15 odbędzie się Jubileuszowy Dzień Otwarty. W programie między innymi: zwiedzanie stacji wodociągowej “Centralna”, dyspozytorni pogotowia wodno-kanalizacyjnego, wystawa pojazdów specjalistycznych MPWiK. Będzie można porozmawiać o właściwościach lubelskiej wody wodociągowej i zobaczyć, jak “od kuchni” wygląda codzienna praca w lubelskich wodociągach.

– W dniach 29 sierpnia-1 września Lublin, po raz pierwszy w historii, stanie się areną zmagań XXIX Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego – zapowiedział Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK. – Do Lublina przyjedzie ok. 1800 zawodników z 60 spółek wodociągowych z całego kraju. To będzie prawdziwe sportowe święto: 25 dyscyplin, m.in. piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny, brydż, szachy, skok w dal, kajakarstwo, kolarstwo, biegi. Jedna z dyscyplin do końca owiana jest tajemnicą i związana jest z nasza branżą.

Zawody będą prowadzone równocześnie na 6 obiektach sportowych należących do MOSiR, Targów Lublin, UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej.

Książka „120 lat lubelskich wodociągów”

Obchody jubileuszu lubelskie wodociągi rozpoczęły od premiery książki autorstwa prof. Stanisława Michałowskiego. – 120-letnia historia lubelskich wodociągów to tak naprawdę historia naszego miasta, jego rozwoju w każdym wymiarze: cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym. Mało miast w Polsce może poszczycić się tak bogatą historią – popdkreśla Sławomir Matyjaszczyk.

Książka „120 lat lubelskich wodociągów” została wydana przez Wydawnictwo UMCS specjalnie na jubileusz 120-lecia MPWiK. W rozdziale pierwszym omówiono funkcjonowanie wodociągów lubelskich z krótkim nawiązaniem do inspirującej roli tradycji wodociągu staropolskiego. W rozdziale drugim poruszono temat budowy nowoczesnych, miejskich urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych przez amerykańską firmę Ulen and Company, a w trzecim omówiono kilka podstawowych aspektów działania Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie jako przedsiębiorstwa komunalnego.

Oficjalnie powołanie do życia Wodociągów Lubelskich nastąpiło 1 lipca 1899 roku. Wodociąg wybudowany przez inżyniera Adolf Weisblatta składał się z trzech studni artezyjskich, dwóch pomp z kotłami parowymi, budynku maszynowni, wieży ciśnień i 8,5 km sieci wodociągowej. Sieć wodociągowa objęła ulice w centrum miasta m.in. Krakowskie Przedmieście, Bernardyńską, Lubartowską. Wieża ciśnień stanęła na ówczesnym placu Bernardyńskim (dziś placu Wolności). Wewnątrz znajdował się zbiornik, który mógł pomieścić do 150 metrów sześciennych wody tłoczonej przez dwie pompy parowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments