W piątek wieczorem (13 marca) wojewoda lubelski zaapelował do mieszkańców Puław i powiatu puławskiego o zrozumienie dla decyzji, zgodnie z którą puławski szpital stanie się placówką zakaźną dla pacjentów z koronawirusem.

W apelu wojewoda lubelski Lech Sprawka podnosi, że rosnąca liczba osób podejrzanych o zakażenie oraz zakażonych koronawirusem SARSCoV-2 powoduje konieczność zapewnienia w naszym województwie należytej ilości miejsc o profilu zakaźnym.

– Mimo że na Lubelszczyźnie znajduje się osiem szpitali, posiadających w swojej strukturze oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, to przy prognozowanej dynamice wzrostu zakażeń może to okazać się niewystarczające – czytamy w apelu wojewody.

Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach został wyznaczony jako szpital, który zostanie czasowo przeprofilowany na szpital zakaźny. – Ale to nie wyklucza, że w przyszłości będzie to dotyczyło innych szpitali, nawet nie posiadających w chwili obecnej oddziałów dla pacjentów z chorobami zakaźnymi – czytamy w apelu.

Jak argumentuje wojewoda, wybór puławskiego szpitala podyktowało między innymi położenie szpitala z dobrym dojazdem do Lublina oraz lokalizacja w stosunku do aktualnie stwierdzonego ogniska epidemicznego w Niedrzwicy Dużej i jego pochodnej w szpitalu w Bełżycach. Uspokaja też mieszkańców powiatu.

– Każda osoba znajdująca się w stanie nagłego zagrożenia życia zostanie przewieziona do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub innego najbliższego szpitala mogącego udzielić skutecznej pomocy. Dla mieszkańców Puław i powiatu puławskiego będą to okoliczne szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim, Lubartowie, a także szpitale lubelskie, w szczególności 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką – podkreśla Lech Sprawka.

Zaapelował też o zrozumienie. – Bardzo proszę o empatyczne podejście do trudnej sytuacji, która dotyczy nas wszystkich, bo każdy z nas może w każdej chwili stać się pacjentem potrzebującym pomocy – napisał wojewoda.

W piątek odbyła się też konferencja dyrektora SPZOZ w Puławach. – Zostaliśmy wytypowani do tego, by stać się szpitalem specjalistycznym. Zostaliśmy poinformowani i nie mieliśmy możliwości negocjacji – podkreśla Piotr Rybak, dyrektor SPZOZ w Puławach.

Wcześniej nie brakowało głosów mieszkańców Puław oburzonych na decyzję wojewody wyznaczającą puławski szpital na ten, który ma przyjmować pacjentów zakażonych koronairusem. Decyzję władz skrytykował również prezydent Puław Paweł Maj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments