Czy pracownicy przedszkoli, żłobków i szkół będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych testów na koronawirusa? Pyta o to ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w interpelacji poseł Marta Wcisło.

Jednym z etapów tzw. „odmrażania” gospodarki jest stopniowe otwieranie jednostek oświatowo-wychowawczych. Od początku maja otwarte są żłobki i przedszkola, lecz z zastrzeżeniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Od poniedziałku (25 maja) przywrócono zajęcia dydaktyczne dla dzieci z klas I-III oraz konsultacje dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej oraz klas maturalnych.

– Samorządowcy od dłuższego czasu zwracają uwagę, że żłobki, przedszkola oraz szkoły mogą stać się potencjalnym ogniskiem zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Trzeba pamiętać, że małe dzieci często przechodzą zakażenie wirusem bezobjawowo, przez co mogą nieświadomie zarażać swoich bliskich, z których część jest na pewno w tzw. grupie ryzyka – przypomina Marta Wcisło.

Posłanka zwraca również uwagę na to, że w Łodzi przeprowadzono badania przesiewowe pracowników żłobków i przedszkoli na obecność wirusa SARS-CoV-2. Na 3337 przebadanych osób wyniki wskazały 456 osoby z podejrzeniem zakażenia, czyli blisko 14 proc. wszystkich pracowników. Dlatego zdaniem Marty Wcisło istotne jest, by testy zostały wykonane również w Lublinie, by zminimalizować ryzyko zakażenia bądź roznoszenia koronawirusa.

– Absolutne niezrozumiałym jest, dlaczego do tej pory nie zapewniono dostępu do szybkich i bezpłatnych testów na obecność SARS-CoV-2 dla pracowników żłobków, przedszkoli i szkół. Apeluję o niezwłoczne zapewnienie dostępu do takich testów finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla wszystkich osób, które pracują bądź wkrótce powrócą do pracy w żłobkach, przedszkolach czy szkołach – apeluje Marta Wcisło.

Zaznacza również, że doświadczenia z Domów Pomocy Społecznej czy śląskich kopalń pokazują, że prewencyjne zapobieganie zakażeniom w dużych skupiskach ludzi jest ważnym elementem walki z epidemią.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments