Do końca kwietnia na placu Władysława Łokietka ma pojawić się rekonstrukcja pompy wodnej. W XIX wieku w tym samym miejscu znajdowało się oryginalne urządzenie, które służyło mieszkańcom miasta.

W czasie generalnego remontu deptaka archeolodzy współpracujący z inżynierami odkryli pozostałości po dawnej studni przy Bramie Krakowskiej. Okazuje się, że nie był to jedyny obiekt, który ułatwiał życie mieszkańcom. Przed placem Władysława Łokietka jeszcze w wieku XIX znajdowała się pompa wodna. Teraz jej żeliwna rekonstrukcja pojawi się w miejscu zakopanej studni, której udostępnienie dla zwiedzających nie wchodziło w grę ze względu na daleko posunięte zniszczenie. Na zamontowanie pompy konstruktorzy mają czas do końca kwietnia.

– Pompa wodna, która pojawi się na deptaku, podobnie jak oryginał będzie służyć mieszkańcom i turystom. Zostanie podłączona do sieci wodnej MPWiK, a dostarczana przez nią woda będzie czysta i zdatna do spożywania – zapowiada menedżer Śródmieścia, Marek Poznański. – Nowy obiekt z pewnością wzbogaci narracje miejskich przewodników – dodaje.

Wygląd dzisiejszej pompy będzie odwzorowaniem obiektu zachowanego na dawnej ikonografii. Urzędnicy liczą na to, że stanie się ona kolejną dużą atrakcją turystyczną. Koszt inwestycji to 141 450 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
4 lat temu

Trzymam kciuki, żeby to się udało. Nie powiem, jestem nawet ciekawa efektu. Czy będzie powalający? ;D