W parafiach województwa lubelskiego nie będzie w tym roku tradycyjnej kolędy, podczas której księża odwiedzają domy wiernych. Związane jest to z epidemią koronawirusa. Pomysłów na jej przeprowadzenie jednak nie brakuje. Księża oferują kolędę w kościele lub wspólną modlitwę na podwórku.

Między innymi w parafii pw. Świętego Krzyża w Lublinie księża zaproponowali, aby kolęda odbywała się w kościele w formie błogosławieństwa i spotkania z całymi rodzinami. W każdy dzień, o godzinie 16 wierni będą mogli uczestniczyć we mszy świętej w intencji mieszkańców danego bloku lub ulicy. Po niej, rodzina bądź mieszkaniec otrzyma indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pamiątkowy obrazek. – Zwyczajowo będzie można złożyć ofiarę na utrzymanie naszej parafii – czytamy w komunikacie.

Księża zapewniają jednak, że taka forma „kolędy” odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdy z mieszkańców uczestnicząc we mszy ma obowiązek zachować dystans społeczny i mieć maseczkę. Spotkania potrwają do 26 stycznia.

Podobny pomysł na sprawowanie kolędy ma proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła znajdującej się przy ulicy Bernardyńskiej. W tym roku księża nie odwiedzą domów, ale mogą oni wziąć udział w specjalnej mszy świętej w intencji mieszkańców danej ulicy.

– Szczegółowy plan mszy jest zamieszczony na stronie internetowej parafii, w gablotach przed świątynią i wydrukowany na dodatkowych kartkach, leżą na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła – informuje parafia.

Niektóre parafie oferują również pobłogosławienie domów z zewnątrz i modlitwę na podwórku przed domkiem jednorodzinnym.

– Nie sądzę, aby były takie podwórkowe akcje. Wpadliśmy na taki pomysł, że chcemy zapraszać grupy wiernych do kościołów. Podczas mszy chcemy powiedzieć okolicznościowe kazanie, odmówić tradycyjną modlitwę związaną z kolędą i poświecić wodę, aby wierni mogli sobie ją wziąć do domów i skropić mieszkania. Po mszy proponowaliśmy również, aby było wspólne kolędowanie – wyjaśnia ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Lublinie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments