Lubelski Ratusz obawia się, że odpady od mieszkańców Lublina nie będą odbierane. Cementownia Chełm wybiera korzystniejszą finansowo opcję, a śmieci z Lublina stanowią już nadwyżkę. Radna Marta Wcisło apeluje o zmianę prawa.

– Czy prawdą jest, że Lublin stoi przed poważnym zagrożeniem związanym z wstrzymaniem odbioru odpadów zmieszanych od mieszkańców z uwagi na brak możliwości zagospodarowania odpadów palnych w cementowni w Chełmie? Czy prawdą jest, że Cemex przetwarza odpady spoza naszego województwa z uwagi na lepszą cenę, jaką otrzymuje od tamtejszych firm? – pyta w interpelacji radna Marta Wcisło.

Odpady od mieszkańców Lublina odbiera kilka firm. Po trafieniu do sortowni są one selekcjonowane. Część trafia do recyklerów, który przetwarzają odpady do ponownego wykorzystania, z części wytwarza się naturalny nawóz, a reszta zostaje przygotowana do spalenia. Firmy sprzedają odpady spalane jako paliwo alternatywne do zakładu produkującego cement Cemex w Chełmie.

W odpowiedzi na interpelację radnej czytamy, że już od czerwca firmy świadczące usługi odbioru i zagospodarowania odpadów z lubelskich domów, sygnalizują problemy związane z zagospodarowaniem odpadów palnych, czego skutkiem jest zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych z terenu Lublina.

– Istnieje ryzyko, że odpady mogą nie być odbierane od mieszkańców terminowo bądź okresowo odbiory mogłyby być wstrzymane, bo Zakłady nie będą w stanie ich przetworzyć na bieżąco – podkreśla zastępca prezydenta Artur Szymczyk.

Cemex ograniczył przyjmowanie odpadów palnych z lubelskich firm. Dodatkowo podniósł ceny. – Rok temu za tonę odpadów trzeba było płacić 100 zł, a dziś ponad 200 zł. 6 września weszła w życie ustawa, która zniosła regiony. Do naszej spalarni mogą być więc przyjmowane odpady z innych regionów Polski – podkreśla Marta Wcisło.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Lublin apeluje więc o zmianę prawa. – Nie wyobrażam sobie zalania naszego miasta śmieciami. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy w Lublinie mieli drugi Neapol – dodaje stanowczo Marta Wcisło.

Niżej publikujemy sprostowanie, nadesłane przez firmę Cemex:

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments