Hanna Kęćko ma 8 lat i chodzi do klasy 3A w Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już liczne sukcesy, między innymi nagrody w prestiżowych konkursach, a także wydaną książkę pod tytułem „Z życia motyli”.

Za swoją pierwszą wydaną książkę pt. „Z życia motyli” młoda pisarka otrzymała pierwszą nagrodę w ubiegłorocznym konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Świdniku.

– Są to ciekawostki o motylach. Bardzo lubię motyle, więc postanowiłam dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Znalazłam dużo ciekawostek i zapisałam je w formie książki-albumu. Zrobiłam też wszystkie ilustracje – opowiada Hania. – Tak naprawdę to ilustracje powstały dużo wcześniej, bo był to czas, kiedy nie chodziłam do szkoły. Któregoś dnia malowałyśmy z siostrą motyle w ten sposób, że wycinałam kształt motyla, malowałam jedno skrzydło, a potem odciskałam farbę na drugim. W ten sposób powstały motyle, które wykorzystałam do mojej książki – tłumaczy.

Hania Kęćko lubi pisać o problemach, które widzi i o sposobach, w jaki można je rozwiązać. – Jestem dzieckiem i moje rozwiązania są dziecinnie proste, więc każdy może je stosować. Wiersze dla dzieci w dzisiejszych czasach powinny dawać dobry przykład, powinny mówić o rzeczach ważnych, ale w sposób wesoły, a nawet śmieszny – uważa 8-latka.

Chora tęcza

To jednak nie jedyna rzecz, jaką Hania może się pochwalić. W zeszłym roku młoda artystka zgłosiła do konkursu projekt pod nazwą „Chora tęcza”. – Bardzo mnie zaskoczyło to wyróżnienie. Za „Chorą tęczę” też dostałam nagrodę specjalną. Lubię, jak moje prace podobają się innym. Sprawia to, że mam ochotę pisać kolejne rzeczy – cieszy się dziewczynka.

Jak sama mówi, pomysł zrodził się na działce. – Huśtałam się na hamaku, a babcia sadziła różne warzywa. Pomyślałam, że fajnie byłoby napisać wiersz o tym, że trzeba zdrowo się odżywiać. A zdrowo się odżywiać to jeść dużo warzyw i owoców – wyjaśnia 8-latka. – Wiersz opowiada o tym, że tęcza straciła kolory i zachorowała. Poszła do lekarza, a on przepisał jej zdrową dietę, która zadziałała i tęczy znów wróciły wszystkie kolory. A morał jest taki, że każdy z nas powinien jeść dużo owoców i warzyw, żeby być zdrowym – podkreśla Hania.

Młoda artystka do swoich wierszy tworzy również ilustracje. Malowanie bowiem to jej druga, wielka pasja.

Bardzo lubię malować, ostatnio głównie akwarelami, bo można uzyskać fajne efekty, przejścia kolorów. Malowanie sprawia mi przyjemność i relaksuję się przy tym. Zawsze mam pomysł, w jaki sposób coś namalować – zaznacza Hania. – Bardzo lubię pisać i bardzo lubię malować. Wydaje mi się, że mogę połączyć obie te pasje tworząc książeczki dla dzieci. Albo po prostu malować mogę w wolnej chwili. Tak naprawdę to jeszcze nie wiem kim zostanę w przyszłości. Poza pisaniem i malowaniem bardzo lubię ostatnio projektować modę i wnętrza – dodaje.

Liczy się morał

Hania pisanie wierszy zawsze rozpoczyna od pomysłu na morał. – Lubię wiersze pouczające. Potem myślę, kto mógłby być bohaterem pasującym do morału i staram się znaleźć rymowanki. Inspiracje są wszędzie, wystarczy rozejrzeć się dookoła. Przyroda i świat dookoła mnie jest pełen inspiracji. Np. lubię obserwować jerzyki i mogłyby one być bohaterem wiersza o wyścigach czy akrobacjach, bo są to mistrzowie latania. A morał byłby prosty – w rywalizacji nie jest najważniejsze wygrana tylko dobra zabawa. I tak właściwie można pisać o wszystkim – dodaje dziewczynka.

Młoda poetka napisała też wiersz o lubelskim cebularzu. – Teraz czeka na wydanie, aby historię cebularza i Lublina mogli poznać turyści przyjeżdżający do miasta. Może jeszcze w tym roku ukaże się w formie papierowej, ale to już nie zależy ode mnie – mówi Hania Kęćko.

Na tym młoda poetka nie poprzestaje. – Napisałam kilka nowych wierszyków. Mój ulubiony to „Awantura w zoo”, który opowiada o tym jak zwierzęta w zoo się przechwalały, które z nich jest najlepsze. Jest tam kilka śmiesznych momentów i oczywiście morał. Ciągle mam nowe pomysły, ale czasem brakuje mi wytrwałości, by to spisywać. Najbardziej lubię pisać wiersze w towarzystwie mamy, bo ona szybciej pisze i praca idzie sprawnie do przodu – uśmiecha się Hania Kęćko.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
9 miesięcy temu

Brawo Hania