Nadwaga pomału staje się narodową plagą. Już coraz więcej dzieci w wieku szkolnym zmaga się z problemem nadprogramowych kilogramów, co przekłada się na jeszcze większe problemy zdrowotne w dorosłości. Do utrzymania prawidłowej masy ciała niezbędna jest jednak świadomość tego, ile kalorii należy spożywać. Dowiedz się, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie!

Nie ma jednej, uniwersalnej liczby kalorii, jakie powinien spożywać dziennie każdy człowiek, aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę. Kwestia ta zależy od wielu różnych czynników, między innymi takich jak masa ciała, wzrost czy poziom aktywności fizycznej. Jak zatem dowiedzieć się, ile kalorii przyjmować każdego dnia? Podpowiadamy!

Kalkulator BMI – sprawdź swój indeks masy ciała

Aby zadbać o zdrowie i zgrabną sylwetkę, najpierw warto sprawdzić swój indeks masy ciała. Umożliwi Ci to dostępny online kalkulator BMI. Wystarczy wpisać swój wzrost oraz aktualną wagę, aby dowiedzieć się, czy Twój wskaźnik masy ciała jest w normie, czy też znajdujesz się w grupie ryzyka związanej z nadwagą lub otyłością.

Choć określenie wskaźnika BMI nie daje szczegółowych informacji na temat kondycji i zdrowia organizmu, może być pierwszym krokiem do podjęcia ważnych działań, takich jak zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Podwyższone BMI niesie bowiem ze sobą ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych.

Kalkulator CPM – oblicz swoją przemianę materii

Jeśli wskaźnik BMI podpowiada, że powinieneś zrzucić nieco kilogramów, następnym krokiem powinno być obliczenie swojej przemiany materii. Przyda się do tego kalkulator CPM, czyli Całkowitej Przemiany Materii. Podając informacje takie jak wiek, masa ciała, wzrost i poziom aktywności fizycznej, dowiesz się, ile kalorii spala Twój organizm każdego dnia. To punkt wyjściowy do określenia dalszych etapów odchudzania.

Najlepsza kreatyna 2023 – Ranking najlepszych kreatyn

Ile kalorii spożywać, znając swój wskaźnik CPM?

Znając swoją całkowitą przemianę materii, czyli wskaźnik CPM, możesz łatwiej zdecydować, ile kalorii powinieneś spożywać. Jeśli chcesz utrzymać swoją aktualną masę ciała, należy utrzymać dziennie spożycie kalorii na poziomie zbliżonym do wskaźnika CPM. Jeśli jesteś na etapie budowania masy mięśniowej, konieczne może być zwiększenie ilości kalorii – w zależności od częstotliwości i intensywności treningów. A co w przypadku, gdy chcesz schudnąć?

Większość dietetyków jest zgodna co do tego, że aby schudnąć, należy początkowo odjąć około 15% od swojego CPM. Oznacza to, że jeśli Twoja dzienna całkowita przemiana materii jest na poziomie ok. 1900 kcal, należy spożywać dziennie o 300 kcal mniej, aby zacząć zauważać efekty. Wbrew pozorom błędem jest obniżanie swojego spożycia od razu o drastyczne 500, 700, a nawet 1000 kcal, jak zalecają niektóre popularne „diety”. Zbyt duże obcięcie spożywanych kalorii może być dla organizmu szokiem, który zakończy się problemami zdrowotnymi. O wiele lepiej zacząć od niewielkiego deficytu, a w miarę postępów sukcesywnie go zwiększać.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments