Od 1 kwietnia rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami powyżej 26. roku życia będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską. Jest to uprawnienie kierowane do opiekunów osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, uczęszczających do dziennych placówek terapeutycznych. Tak zdecydowała w czwartek (25 lutego) Rada Miasta Lublin.

– Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na prośby rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Systematyczny udział tych osób w zajęciach terapeutycznych ma znaczący wpływ na ich aktywność we wszystkich obszarach życia, jednak wydatki związane z niezbędną opieką są dużym obciążeniem rodzinnych budżetów. Tym samym umożliwienie tej grupie rodziców i opiekunów nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, jest  istotnym elementem w zakresie wsparcia materialnego rodzin osób z niepełnosprawnościami – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Nowe uprawnienie przysługuje opiekunom osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, które ukończyły 26 lat, wyłącznie na trasie z miejsca zamieszkania do placówki oświatowej, ośrodka terapii, ośrodka rehabilitacji, ośrodka wsparcia oraz warsztatu terapii zajęciowej, w drodze do i z powrotem.

Do tej pory, z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystali oni wyłącznie w czasie przejazdu z osobą z niepełnosprawnością, czyli po odwiezieniu podopiecznego na zajęcia, zobowiązani byli w drodze powrotnej uiścić opłatę za przejazd. Dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów będzie specjalne zaświadczenie wydawane opiekunom i rodzicom, które jest analogiczne jak w przypadku osób z niepełnosprawnościami do 26 roku życia.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments