Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera organizuje w Tomaszowie Lubelskim konferencję pt. „Niepodległa ma sto lat. Polska i Tomaszów Lubelski 1918-2018 r.”.

W piątek, 9 listopada w sali reprezentacyjnej dawnego sejmiku powiatowego przy ul. Lwowskiej 53 o godzinie 12.30 odbędzie się konferencja, której tematyka będzie poświęcona dziejom Polski i Tomaszowa Lubelskiego w czasie II Rzeczpospolitej Polskiej.

W programie spotkania uwzględnione zostały wykłady dr. hab. Artura Góraka poświęcone bohaterom tamtych dni oraz etapom wprowadzenia administracji odradzającego się Państwa Polskiego w latach 1916-1919.

Tomaszowski historyk Wojciech Dziedzic opowie, w jaki sposób Tomaszów Lubelski walczył o odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz przypomni słynne Bitwy tomaszowskie, które zaważyły na wyniku wojny w tym rejonie. Z kolei dr hab. Marek Konstankiewicz z UMCS przedstawi, jak wyglądał i rozwijał się transport kolejowy II Rzeczpospolitej.

O szkolnictwie od zarania niepodległości do końca II RP w Tomaszowie Lubelskim i regionie opowie Robert Czyż, członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego, a ewolucję statusu prawnego kościoła katolickiego w latach 1918-2018 przedstawi prof. Marek Bielecki z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Po wygłoszonych przez prelegentów mowach będzie również możliwość zadania gościom pytań związanych z tematem spotkania, a moderacją rozmów zajmie się Jarosław Joniec.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments