Pacjent, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, przebywa w szpitalu Bełżycach. Najbliżsi członkowie rodziny są transportowani do szpitala w Lublinie. Nosicielem jest prawdopodobnie osoba z rodziny chorego. – Jest to związane z jej pobytem we Włoszech. Będzie izolowana w SPSK 1 w Lublinie – zapewnił Lech Sprawka, wojewoda lubelski na zwołanej późnym wieczorem konferencji prasowej.

Cała czteroosobowa rodzina pochodzi z Niedrzwicy Dużej. – Jestem w stałym kontakcie z wójtem gminy. Zostały podjęte pierwsze decyzje. Szkoły, przedszkola oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji zostaną zamknięte, na pewno do końca tygodnia – informuje wojewoda. – Pracujemy też nad decyzjami o podwyższeniu stanu gotowości w niektórych szpitalach województwa lubelskiego w związku z tą sytuacją.

Zakażony pacjent jest w stanie ciężkim. Zgłosił się w poniedziałek w późnych godzinach najpierw do opieki nocnej. Od razu został skierowany na izbę przyjęć. – Problem polegał na tym, że z wywiadu nie ujawniono informacji o prawdopodobnym kontakcie z nosicielem, dlatego nie został od razu skierowany na oddział zakaźny do Lublina. Dopiero gdy jego stan zaczął się pogarszać, bliscy przyznali, że mogło dojść do zarażenia koronawirusem – wyjaśnia wojewoda.

Obecnie przebywa w Bełżycach, oddycha przez respirator. – Lekarz prowadzący jest w stałym kontakcie z ordynatorem z SPSK 1 i jeżeli jego stan zdrowia pozwoli będzie przetransportowany na odział zakaźny do Lublina – podkreśla Lech Sprawka.

Prawdopodobnym nosicielem jest członek jego rodziny. – Nie ma objawów, od wielu dni ich nie ma. Pojechał do Włoch z grupą młodych ludzi na mecz Juventus Turyn-Inter Mediolan. Spotkanie odbyło się bez udziału kibiców ze względu na zagrożenie koronawirusem – informuje Lech Sprawka.

Ustalane są również kontakty samego pacjenta, jak i rodziny, by poddać wszystkie osoby kwarantannie, bo mogą być źródłem zakażania innych osób. – Teraz największy problem to ustalenie wszystkich osób, które były w kontakcie z tym pacjentem i z członkami jego rodziny – przyznaje wojewoda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments