Lublin znalazł się w ścisłym finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Obok naszego miasta w finałowej trójce znalazł się również rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare.

– Lublin jest silną marką kulturalną i turystyczną, a obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to kolejne potwierdzenie właściwego kierunku rozwoju miasta. Nasza aplikacja została wysoko oceniona przez międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli europejskich instytucji i organizacji – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Ma wzmacniać znaczenie młodych ludzi w życiu społecznym i wyrównywać ich szanse. Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Wśród laureatów znajdują się między innymi Rotterdam, Turyn i Antwerpia.

– Lubelska młodzież chętnie i aktywnie angażuje się w życie społeczne. W Lublinie prężnie działa Młodzieżowa Rada Miasta, mamy Młodzieżowy Budżet Obywatelski, a wielu wolontariuszy największych wydarzeń kulturalnych czy sportowych to osoby bardzo młode. Teraz czas na dalszą intensywną pracę i przygotowania do stworzenia aplikacji finałowej. – dodaje pani wiceprezydent.

Wybrane trzy miasta do 24 maja przygotują szczegółową aplikację, w której przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 listopada na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Klaipeda – Europejską Stolicę Młodzieży 2021.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments