Brama Krakowska jest jednym z najważniejszych symboli Lublina. Każdego dnia przechodzą przez nią tłumy mieszkańców i turystów. W sierpniu na stałe zostanie do niej zamocowana rekonstrukcja kraty bronnej. Kiedyś spełniania rolę obronną, dziś będzie atrakcją turystyczną.

Brona, czyli drewniana krata okuta żelazem, która w średniowieczu pełniła funkcję obronną, pod koniec sierpnia stanie się integralną częścią Bramy Krakowskiej. Na pomysł wpadł menedżer Śródmieścia, Marek Poznański, który widzi w przedsięwzięciu ogromny potencjał edukacyjny i turystyczny.

– Przeszłość, której możemy doświadczyć, dotknąć, jest o wiele bardziej przyswajalna niż treści książek i atlasów historycznych. Chcemy pokazać ludziom część dawnych systemów umocnień, które działały na terenie miasta. Dzięki temu chociaż na chwilę cofną się w czasie – mówi Marek Poznański.

Na nowa atrakcję czekają szczególnie grupy rekonstrukcyjne. – Trwają rozmowy z lokalnymi grupami rekonstrukcyjnymi, które miałyby odegrać podniosłą scenę przekazania brony lublinianom. Będzie gra świateł, dźwięków i przede wszystkim doświadczonych rekonstruktorów, którzy już zapowiadają, że bardzo chcieliby stale odgrywać przy bronie spektakle historyczne i robić ciekawe eventy – mówi menedżer Śródmieścia.

Krata bronna pozostanie na bramie na stałe. Wykonana będzie z drewna dębowego i najwyższej jakości stali. Jak mówi pomysłodawca, przeżyje nas i kilka kolejnych pokoleń. I jako jedyna w Polsce będzie w pełni ruchoma, a pierwszy pokaz jej opuszczania i wznoszenia już na początku września.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments