Już za kilka tygodni na placu Litewskim otwarcie letniej kawiarenki, która stanie na drewnianym podeście, w sąsiedztwie fontanny multimedialnej. W ofercie zimne napoje, kawa m.in. z upraw fair trade i lody według tradycyjnej włoskiej recepturze. W planach muzyka jak przy pomniku Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach.

Kawiarenka będzie kolejnym punktem integracyjnym na odnowionym placu Litewskim. Wstępnie przez trzy lata prowadzić ją będzie Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym “Misericordia” w Lublinie. Ale jeśli pomysł się przyjmie i klientów nie zabraknie, niewielki kontener gastronomiczny pozostanie na swoim miejscu przez kolejnych sześć sezonów. A być może nawet na stałe wkomponuje się w panoramę Litewskiego.

– W tej chwili trudno jest mówić o dalekiej przyszłości, ponieważ jeszcze nie ruszyliśmy, ale rozważamy opcję serwowania gorących napojów jesienią i zimą, a także zmiany w konstrukcji kontenera tak, by pomieścił w sobie stoliki dla klientów. Cały czas trwają w tej sprawie rozmowy z konserwatorem zabytków, ale póki co umowa przewiduje mobilną wersję kawiarenki, która będzie z placu zabierana na sezon jesienno-zimowy – tłumaczy Arkadiusz Sadowski, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej “Misericordia”.

W nowej kawiarence serwowane będą orzeźwiające lemoniady i inne zimne napoje. Ale to nie wszystko. Organizatorzy chcą, by kawiarenka promowała lubelskie produkty, dlatego w menu pojawią się lody cukierni William’s z Jastkowa, nałęczowska Cisowianka oraz sękacz z Międzyrzecza Podlaskiego, które mają zachęcić turystów do powrotu w nasze rejony.

– To pierwszy taki punkt w okolicach Krakowskiego Przedmieścia. Owszem, mamy już kilka cukierni William’s, ale będziemy pionierami w sprzedaży lodów tej firmy, z czego bardzo się cieszymy. Ten wybór nie był przypadkowy – opowiada Arkadiusz Sadowski. – Nasze stowarzyszenie pomaga osobom chorym i z chorobą wiąże się powstanie firmy William’s: kiedy w rodzinie Ochalów urodziło się dziecko z niepełnosprawnością, ojciec lekarz postanowił, że będzie się nim zajmował w domu i w czasie pełnienia domowych obowiązków wpadł na pomysł pieczenia tortów. Łączy nas zatem idea niesienia pomocy i wzajemnego wsparcia, a we wszystko, co robimy, wkładamy całe nasze serca.

Dla amatorów napojów kofeinowych parzona będzie kawa marki Lavazza oraz kawa Fair Trade, ponieważ, zgodnie z zasadami „Misericordii”, bardzo ważny jest nie tylko smak, ale także sposób pozyskiwania produktu.

Prowadzenie letniej kawiarenki nie jest dla stowarzyszenia nowością. Przy ulicy Głuskiej 145 w Lublinie znajduje się inny lokal prowadzony przez organizację – Santiago Cafe, w której świadczone są także usługi cateringowe.

– Mamy doświadczenie w tej branży, jesteśmy już także przygotowani biznesowo na kolejne wyzwanie. Jak tylko zostaną domknięte wszystkie formalności, zaprosimy wszystkich na oficjalne otwarcie – podsumowuje Arkadiusz Sadowski.

Otwarcie „Lubelskiej Kawiarenki” planowane jest na koniec lipca.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments