To już pewne. Jest pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. Potwierdziło nam to Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Na godzinę 20.30 została zwołana pilna konferencja w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Więcej informacji już wkrótce.

Jeszcze podczas dzisiejszej konferencji wojewody lubelskiego o godz. 17, zapewniano że nie ma żadnego przypadku zarażenia na Lubelszczyźnie. Informowano, że jako jedno z pierwszych działań, jakie zostało podjęte, by wstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa to kontrola granic. We wtorek (10 marca) ok. godziny 11 w system kontroli weszła granica wschodnia, w tym granica z Ukrainą i fragment tej z Białorusią.

Osoby przekraczające granice są badane pod kątem obecności koronawirusa i otrzymują kartę informacyjną.

– Następnie te karty zbieramy i przekazujemy pracownikom Urzędu Wojewódzkiego – zaznacza płk Tomasz Zybińki, zastępca komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wykonujemy pomiary temperatury wszystkich osób przekraczających granicę, a następnie one są kierowane do kontroli granicznej. Na chwilę obecną nie stwierdziliśmy przypadków, które kwalifikowałyby się, aby odmówić wjazdu cudzoziemcom lub podejmować kroki związane z zagrożeniem epidemiologicznym.

W kartach informacyjnych, jakie otrzymują wszystkie osoby przekraczające granicę znajdują się dane personalne cudzoziemców oraz dane lokalizacyjne. Ma to na celu, w razie koronawirusa, ułatwić kontakt ze współpasażerami, z którymi dana osoba znajduje się w środku transportu.

– Jeżeli ktoś chce przekroczyć granicę, a ma objawy zakażenia koronawirusem wstęp na teren kraju jest jej odmówiony ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Jeżeli będzie to obywatel Unii Europejskiej bądź obywatel Polski mamy obowiązek taką osobę do kraju wpuścić – podkreśla płk Tomasz Zybińki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments