W połowie czerwca zostanie przeprowadzony pierwszy etap akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych. W tym roku odkomarzanie miasta odbędzie się w ramach projektu VII Budżetu Obywatelskiego „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”, na który zagłosowało aż 985 mieszkańców.

– Po raz pierwszy mieszkańcy Lublina wybrali w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego projekt tego typu. Miasto Lublin posiada dużo zielonych terenów i rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością nie tylko mieszkańców, ale też i komarów. Zgodnie z decyzją mieszkańców na odkomarzanie w tym roku przeznaczymy więcej środków i tym samym obejmiemy nim więcej terenów zielonych, bo aż 280 hektarów – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Akcja przeprowadzona zostanie w dwóch etapach. Pierwszy odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Przeprowadzenie akcji jest zależne od warunków atmosferycznych – powinno być bezdeszczowo i bezwietrznie. Odkomarzaniem zostaną objęte miejskie tereny, skwery, parki, zieleńce, ścieżki rowerowe o łącznej powierzchni 280 ha, preparatem, który działa zarówno na komary, jak i na meszki oraz kleszcze. Przy sprzyjającej pogodzie odkomarzanie potrwa około 3 dni.

Odkomarzanie prowadzone będzie w późnych godzinach wieczornych i w nocy, kiedy pszczoły już nie latają, a także przy bezwietrznej pogodzie, aby preparat nie roznosił się poza zamgławiane obszary. Miasto nie ma możliwości odkomarzania terenów, które nie są w jego administracji np. osiedli mieszkaniowych. By poprawić komfort życia mieszkańców, zarządcy nieruchomości i właściciele prywatnych działek mogą to zrobić we własnym zakresie.

Odkomarzanie miasta w tym roku obejmie m.in. następujące tereny miejskie:

Błonia przy Zamku,

Plac Litewski,

Ogród Saski,

Ośrodek Graf Marina,

Park Abramowicki,

Park Jana Pawła II,

Park Ludowy,

Park Rury,

Park Zawilcowa,

Słoneczny Wrotków i okolice (m.in. Ośrodek Dąbrowa),

ścieżka rowerowa od Dworku Grafa do ul. Żeglarskiej,

ścieżka rowerowa dookoła Zalewu Zemborzyckiego.

Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments