Tak wynika z zeznań podatkowych mieszkańców za 2018 rok. Chętniej, w porównaniu z poprzednim rokiem, przekazujemy swój 1 procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego a także odchodzimy od tradycyjnego rozliczenia w urzędzie skarbowym na rzecz rozliczenia przez internet.

Izba Administracji Skarbowej dokonała wstępnych podsumowań PIT-ów złożonych przez mieszkańców za 2018 rok. Wynika z nich, że na terenie województwa mamy coraz więcej milionerów.

– Dochód powyżej 1 mln złotych wskazano w 817 zeznaniach. Najwięcej zeznań z dochodami powyżej 1 mln złotych, bo 201, złożono w I US w Lublinie. Najwyższy wykazany dochód to prawie 48 mln złotych. Za 2017 rok takich zeznań z dochodem powyżej 1 mln złotych złożono 622, a więc zdecydowanie mamy więcej milionerów – mówi Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Chętnie przekazujemy też nasz 1 procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

– W zeznaniach za 2018 rok aż 502,7 tys. zeznań zawiera wskazanie OPP. Nasi podatnicy zadeklarowali prawie 31,5 mln złotych na rzecz OPP – wylicza Marta Szpakowska. Dla porównania z zeznań za 2017 rok przekazano kwotę ponad 27 mln zł. Rok wcześniej OPP wskazano w 475 tys. zeznaniach.

Jeśli chodzi o ulgi, to podatnicy najczęściej korzystają z tzw. ulgi rodzinnej (ulga z tytułu wychowywania dzieci odpisywana jest od podatku, a więc tyle pieniędzy trafiło z powrotem do naszych podatników). W blisko 192 tys. zeznań wykazano kwotę ponad 281 mln złotych. Kolejną ulgą jest ulga rehabilitacyjna. Tę ulgę wykazano w 67,3 tys. zeznaniach na kwotę prawie 158,5 mln zł, z tym, że ulga ta odpisywana jest od dochodu.

Natomiast rzadziej wybieramy się osobiście do Urzędu Skarbowego, aby złożyć PIT.

– Coraz częściej nasi podatnicy korzystają z elektronicznego rozliczenia. Już ponad 77,7 proc. zeznań to zeznania złożone w ten sposób. Od tego roku mamy nową usługę Twój E-PIT (zeznanie PIT-37 i 38 zostało przygotowane przez administrację podatkową) i z tej usługi skorzystał co trzeci podatnik rozliczający się elektronicznie – informuje Marta Szpakowska.

(jus)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
oko
oko
2 lat temu

co raz wiecej milionerow developerow, lub milionerow biorców dotacji unych…