Śladami kobiet Unii Lubelskiej. Spacer herstoryczny w Lublinie

0
519

W najbliższą sobotę (13 lipca) odbędzie się spacer „Unia Lubelska Kobieca”, podczas którego usłyszycie o niezwykłościach, których dokonały kobiety, o tajemnicach i symbolach utrwalonych na lubelskich płaskorzeźbach oraz w zakamarkach kościołów.

Punktem wyjścia do tematu spaceru jest obraz Jana Matejki „Unia lubelska”, który przechowywany jest w Muzeum Lubelskim na Zamku. Na obrazie uwieczniono szereg znanych postaci zaangażowanych w relacje Polski i Litwy za czasów ostatnich Jagiellonów, a w konsekwencji także w proces negocjacji Unii. Jednak historii obu krajów nie tworzyli sami mężczyźni. Po prawej stronie swego ogromnego płótna, Matejko umieścił wybijającą się postać siostry i następczyni Zygmunta Augusta – królowej Anny Jagiellonki. Towarzyszy jej kilka innych kobiet, reprezentantek i łączniczek ważnych ówcześnie polskich i litewskich rodów.

Podczas spaceru śladami historii kobiet Unii Lubelskiej w 450-lecia jej ustanowienia usłyszycie o wielu dokonaniach kobiet w ówczesnych czasach, dowiecie się, kim są kobiety na pomniku znajdującym się na Pl. Litewskim, albo jakie tajemnice skrywają freski w kaplicy zamkowej. Usłyszycie również ciekawostki o tajemnicach i symbolach utrwalonych na lubelskich płaskorzeźbach oraz w zakamarkach kościołów.

Spacer rozpocznie się pod Zamkiem Lubelskim w sobotę, 13 lipca o godzinie 15, skąd ruszy w kierunku placu Litewskiego. Wstęp jest wolny i bezpłatny. Spotkanie jest dostępne dla osób głuchych i/lub niedosłyszących: organizator zapewnia tłumaczenie na PJM.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments