Słynie z leczniczego klimatu, urokliwych krajobrazów i architektonicznych zabytków województwa lubelskiego. Przyjezdni lubią tu oddawać się długim spacerom i zgłębianiu historii twórczości literackiej.

Nałęczów był też miejscem natchnienia wielu artystów. Tworzyli tu m.in. Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Zofia Nałkowska. Bolesław Prus w 1885 roku napisał o Nałęczowie:

Otóż natura stanowi największy wdzięk Nałęczowa. (…) Gdy twej poetycznej naturze nie wystarcza park – możesz pójść do lasu albo w pole, albo na łąkę. A jeżeli masz ochotę do wycieczek górskich, znajdziesz tu i góry rozmaitej postaci, tudzież na parę wiorst długie wąwozy. Jeżeli tęsknisz do wody, masz i wodę bądź w formie stawu, (…), bądź w formie rzeczki, która wężowym ruchem przemyka się przez łąkę między grabami i wierzbami.

To małe miasteczko uzdrowiskowe leży około 30 km od Lublina. Ścieżki turystyczne i zabytki architektoniczne, które się tu znajdują sprawiają, że jest kilka powodów, dla których warto odwiedzić Nałęczów:

1Park Zdrojowy

Znajduje się w sercu miasta. To właśnie w nim powinni znaleźć się ci, którzy chcą w pełni wykorzystać naturalne zasoby uzdrowiska. Wizyta tu nie tylko przyczyni się do polepszenia stanu zdrowotnego kuracjuszy, ale będzie również uciechą dla duszy. W parku znajduje się staw, a na nim wyspa zakochanych, do której prowadzi urokliwy mostek. Na uwagę zasługuje tu również bogata roślinność starannie pielęgnowana od ponad 200 lat. Wśród charakterystycznych dla naszego kraju drzew iglastych i liściastych rosną tu też okazy zachodnioeuropejskie: tulipanowce amerykańskie, surmie i skrzydłoorzechy chińskie. Nowoczesnym akcentem w pełnym historii parku jest Dom Zdrojowy, w którym znajduje się Palmiarnia z wodami mineralnymi oraz Pijalnia Czekolady Wedel.

2Muzeum Stefana Żeromskiego

Znajduje się w dawnej pracowni pisarza stworzonej na styl zakopiański. Zbudowana z bali jednoizbowa chata kryje w sobie duszę Żeromskiego za sprawą jej oryginalnego wyposażenia – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów. Pisarz znalazł w niej natchnienie, żeby stworzyć takie dzieła jak „Duma o hetmanie”, „Słowo o bandosie”, czy „Róża”.

3Muzeum Bolesława Prusa

Ulubionym miejscem artysty był Pałac Małachowskich. Mieszkał tam i tworzył „Lalkę”, „Placówkę” oraz „Kroniki”. Właśnie na parterze budynku znajduje się muzeum pisarza, które posiada bogate zbiory jego rękopisów oraz licznych pamiątek po jego rodzinie. Odtworzono też biurko z przypominającą oryginał maszyną Prusa. Niedaleko pałacu, w nałęczowskim parku znajdują się dwa pomniki artysty. Pierwszy z nich powstał w 1966 roku i kształtem przypomina otwartą księgę ze szczeliną w środku, obok której została wymodelowana sylwetka Bolesława Prusa. Drugi pomnik pochodzi już z XXI wieku. Jest to ławeczka wykonana z brązu, na które siedzi pisarz w meloniku z lewą dłonią opartą na leżącej na ławce książce.

4Wąwozy lessowe

Wąwozy z bogatą i bujną roślinnością rozciągają się wokół Nałęczowa tworząc specyficzny mikroklimat uwarunkowany przeważnie wiatrami wschodnimi. Źródła wód mineralnych o wysokiej zawartości żelaza w tzn. Niecce Nałęczowskiej działają leczniczo na dolegliwości związane z układem krążenia. Główny wąwóz Głowackiego znajduje się na prawym zboczy doliny Bystrej, z którego odchodzi kilka mniejszych. Spacerując przez las porośnięty lipą, grabem, jaworem klonem oraz dębami naszą uwagę przykują domy na drzewie – apartamenty W DRZEWACH.

5Kompleks wodny ATRIUM

Nałęczowskie miejsce, które pozwoli na zażycie wodnego wypoczynku. Basen Aquatonic wyposażony w łóżka bąbelkowe, ławeczki perełkowe ora jacuzzi dotleni ciało, poprawi ukrwienie oraz rozluźni mięśnie. Na wodną aktywność pozwolą tory do pływania oraz sztuczna rzeka. Ośrodek dysponuje również saunami: mokrą i suchą, a także czterotorową kręgielnią wyposażoną w system elektronicznego liczenia punktów oraz powrotu kul.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments