W sobotę (4 września) w Lublinie odbędzie się Narodowe Czytanie. To coroczna akcja, odbywająca się w całej Polsce, która ma na celu popularyzację czytelnictwa. W tym roku lekturą, którą usłyszymy w wykonaniu aktorów, muzyków i samorządowców będzie „Moralność Pani Dulskiej”.

„Moralność Pani Dulskiej” to dramat Gabrieli Zapolskiej, którego prapremiera odbyła się w 1906 roku. Dramat opowiada historię rodziny Dulskich, gdzie „moralności” strzeże Pani Dulska. Moralność w jej rozumieniu to pranie brudów w swoim domu i stwarzanie pozorów na zewnątrz.

Narodowe Czytanie w Lublinie

Scena przed lubelskim Ratuszem

Największe Narodowe Czytanie w Lublinie rozpocznie się o godzinie 12 na scenie przed lubelskim Ratuszem. To właśnie tam fragmenty dramatu czytać będą między innymi lubelscy samorządowcy, jak i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Wśród gości będzie między innymi Lech Sprawka (wojewoda lubelski), prof. dr hab. Wojciech Załuska (rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie), prof. dr hab. Zbigniew Pater (rektor Politechniki Lubelskiej), Teresa Misiuk (lubelski kurator oświaty), jak i Ewa Dumkiewicz-Sprawka (dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie).

Scena zostanie zaaranżowana tak, aby przypominała pomieszczenie domowe. Na scenie znajdziecie między innymi kanapę i dywany. Narodowe Czytanie zakończy się o godzinie 16. Wstęp wolny.

Plac Litewski w Lublinie

Na placu Litewskim fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” przeczytają aktorzy Teatru Muzycznego w Lublinie. Dramat będą tam czytać soliści teatru – Anna Barska, Agnieszka Piekaroś-Padzińska, Patrycjusz Sokołowski i Paweł Wrona. Narodowe Czytanie trwać będzie od godziny 12 do 16. Wstęp wolny.

Ogród Botaniczny UMCS

Narodowe Czytanie odbędzie się również w Ogrodzie Botanicznym UMCS i rozpocznie się o godzinie 11 we wnętrzach Dworku Kościuszków. Fragmenty “Moralności” przeczytają między innymi pisarz Marcin Wroński, Poławiacze Pereł, przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie i pracownicy UMCS.

W ten dzień na hasło “Narodowe Czytanie” od godziny 10:30 do 11:00 wstęp będzie bezpłatny.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie czytanie dramatu rozpocznie się o godzinie 11 na dziedzińcu biblioteki (ul. Narutowicz 4). Na Narodowe Czytanie wstęp jest wolny i potrwa ono do godziny 13:30.

Wydarzenie rozpocznie się od czytania fragmentów “Moralności” przez zaproszonych gości, jak i chętnych uczestników wydarzenia. Fragmenty przeczyta między innymi Jarosław Zoń (dziennikarz Radia Lublin), Zdzisław Niedbała (samorządowiec), Magdalena Zabłocka (dyrektor ds. programowych Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie), jak i Stanisław Jan Dąbrowski (historyk lubelskiego harcerstwa).

O godzinie 12 uczestnicy będą mogli zobaczyć spektakl “Moralność Pani Dulskiej”, przygotowany przez pracowników biblioteki, którzy od lat już włączają się w Narodowe Czytanie tworząc nie tylko scenariusz i spełniając się w roli aktorów, ale też scenografów, reżyserów i kostiumologów. W inscenizacji wystąpi Trupa z szafy bibliotecznej.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna Filia nr 2 (ul. Peowiaków 12)

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na dziesiątą odsłonę Narodowego Czytania. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 na stronie na Facebooku nagraniem “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Pracownicy Biblioteki dzięki uprzejmości Teatru im. Juliusza Osterwy będą ubrani w stroje z epoki i grali w pięknej przestrzeni Księgarni Dosłowna.

Fot. Dominika Polonis/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Narodowe Czytanie w Lublinie (lista miejsc) […]