15 naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie  znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Wśród naukowców z UMCS na najwyższej 5. pozycji rankingowej na świecie w dyscyplinie „geografia”, na 12 879 badaczy i 1. w dyscyplinie „geografia fizyczna” znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

W grupie pierwszych 1000 autorów w poszczególnych dyscyplinach uplasowało się kolejnych pięciu pracowników uniwersytetu, w tym dwóch prorektorów obecnej kadencji: prof. Wiesław Gruszecki zajął 257 pozycję w dyscyplinie „biofizyka”, a prof. Dorota Kołodyńska 586 w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”. Zestawienie 1000 autorów wzbogaciło także dorobek naukowy prof. Patryka Oleszczuka (269 pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”), prof. Jaco Vangronsvelda (455 pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”) i prof. Zbigniewa Hubickiego (726 pozycja w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”).

W grupie 1000-4000 autorów reprezentuje się prof. Emil Chibowski, prof. Andrzej Dąbrowski, prof. Mieczysław Korolczuk, prof. Stefan Sokołowski, prof. Roman Leboda, prof. Jerzy Dudek, prof. Zbigniew Krupa, prof. Krzysztof Woliński i prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska.

Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i zawiera nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenia cały dorobek naukowy badaczy wg indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria, jak indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów.

Zestawienie obejmuje blisko 160 tysięcy naukowców, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych, z 22 dyscyplin podzielonych na 176 obszarów.

Według Profesora Jerzego Duszyńskiego lista TOP 2% 2019 jest poważną i wiarygodną próbą zidentyfikowania światowej elity naukowej. Na podstawie liczby badaczek i badaczy znajdujących się na liście TOP 2%, Duszyński opublikował zestawienie „najmocniejszych” polskich instytucji naukowych. Na 99 sklasyfikowanych w nim jednostek naukowych, największą grupą wpływowych badaczy w naszym kraju może poszczycić się Polska Akademia Nauk. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uplasował się na wysokim 14. miejscu tego zestawienia, w tym na 6. miejscu w grupie uniwersytetów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments