Noc św. Jana w lubelskim skansenie. Ognisko, wianki i magiczne zioła

0
846

Płonące ognisko, tańce przy dźwiękach dawnej muzyki, płynące po wodzie wianki, tajemnica kwiatu paproci i opowieści o magicznych właściwościach ziół. W niezwykłą, najkrótszą w roku noc w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Noc św. Jana.

W sobotę, 22 czerwca, od godziny 18 w malowniczym sektorze Powiśle wystąpi zespół obrzędowy Hańska z widowiskiem pt.”Wilija św. Jana”, wybrzmią opowieści o magicznych właściwościach ziół, symbolice wody i ognia a po wodzie popłyną wianki. Wydarzenie zakończy zabawa przy sobótkowym ognisku i dźwiękach muzyki ludowej.

Równolegle z trwającym obrzędem prowadzący warsztaty edukacyjne zapoznają publiczność z tajnikami ziołolecznictwa i właściwościami magicznymi ziół, symboliką wody i ognia, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz sposobem wicia wianków. Dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłych na najpiękniejszy wianek.

Organizatorem Nocy św. Jana w skansenie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Spotkanie potrwa do późnych godzin wieczornych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments