Uniwersytet Medyczny w Lublinie zaprezentował nowy sprzęt okulistyczny. System nawigacji obrazowej posłuży nie tylko uczelni i studentom, którzy będą mogli uczyć się z jego wykorzystaniem, ale także potrzebującym pacjentom z Ukrainy po urazach wojennych.

Sprzęt zaprezentowany przez Uniwersytet Medyczny będzie wykorzystywany w Klinice Okulistyki w Lublinie. System nawigacji obrazowej Verion to sprzęt o najwyższym poziomie technologii, który służy do diagnostyki telemedycznej. – Będzie on służył do bardzo precyzyjnych operacji refrekcyjnych u dzieci i dorosłych. Służył będzie też pacjentom, którzy docierają z Ukrainy – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Sprzęt może więc być wykorzystywany na odległość. – Możemy więc na Ukrainie prowadzić szybką preselekcję chorych, którzy w części trafiają do Lublina. Dzięki temu będziemy mogli ustalić bardzo szybko diagnozę i strategię leczenia. Często będzie to leczenie zabiegowe i chirurgiczne – dodaje prof. Rejdak.

Niebawem uczelnia dostanie też nowy sprzęt, który będzie wirtualną platformą diagnostyczną. – Dostaniemy ją ze Stanów Zjednoczonych. Ten sprzęt, który teraz otrzymaliśmy trafi do szpitala we Lwowie, do Kliniki w Odessie, a także do Kliniki Okulistyki, gdzie dzięki zainstalowanej kamerze będzie można diagnozować pacjentów. Te kamery mają własne zasilanie i są niezależne od miejskiej sieci – wyjaśnia profesor.

Władze uczelni podkreślają, że ten nowoczesny sprzęt jest uzupełnieniem misji uczelni. – Mamy leczyć ludzi i cały czas to robimy. Nasi przyjaciele ze Lwowa ze łzami w oczach nam dziękują. Wzruszyłem się, bo przecież nie robimy tego po to, aby ktoś o nas mówił, tylko po to, żeby im pomóc – mówi prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Uczelnia pomaga poszkodowanym z frontu, dzieciom, a także dorosłym i żołnierzom. – Pomagają nasi okuliści, specjaliści chirurdzy szczękowi, chirurdzy plastyczni i ortopedzi. Dostajemy cały czas informacje, że ta pomoc jest wymierna i że ten sprzęt tam rzeczywiście trafia – podsumowuje rektor.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments