Ulica Krótka zyskała nowe przeznaczenie. Droga została zamknięta dla aut, a na jezdni zostały ustawione ławki dla spacerujących lublinian. Inicjatywa powstała w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Pozostanie na ulicy do 22 września. Podwórzec miejski postawiła Fundacja Rozwoju Designu LuCreate we współpracy z restauracją ParZona i Miastem Lublin.

Ślepa ulica do tej pory codziennie była zastawiona przez parkujące po obu jej stronach samochody. Działo się to niezgodnie z prawem, bo wyznaczonych miejsc parkingowych jest tylko 4 i jedno dodatkowe miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej.

– Ulica Krótka jest bardzo pięknym miejscem z ciekawą architekturą i fajnym klimatem. Ponieważ jest to ulica ślepa, która nie ma żadnego komunikacyjnego znaczenia, idealnie nadaje się na stworzenie podwórca miejskiego (tzw. woonerf), który należy się również pieszym i mieszkańcom – opowiada Krzysztof Jaraszkiewicz z Fundacji Rozwoju Designu LuCreate.

Idea woonerfów wywodzi się z Holandii, gdzie w latach 70. w przestrzeni miejskiej zdominowanej przez samochody, ludzie zaczęli walczyć o miejsce dla siebie. Wskutek czego powstała przestrzeń współdzielona, która jest miejscem zarówno dla pieszych, jak i pojazdów kołowych.

Główną cechą takich miejsc jest brak krawężników, dzięki czemu można korzystać z całego terenu. Podstawą funkcjonowanie przestrzeni współdzielonych jest zasada „większy uważa na mniejszego”, więc to pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami. Właśnie ten pomysł fundacja LuCreate chciał przenieść do Lublina.

– Teraz piesi mogą usiąść na ławkach i odpocząć, nie przeszkadzając samochodom zaopatrzeniowym dostarczać towaru do sklepów. Zadbaliśmy o to, żeby funkcjonujące tu sklepy i restauracje wciąż mogły przyjmować dostawy – zapewnia Jaraszkiewicz.

Ten tydzień jest swego rodzaju eksperymentem. Jeżeli pomysł podwórka miejskiego przyjmie się wśród mieszkańców, fundacja będzie zabiegać o całkowite wyłączenie ul. Krótkiej z ruchu drogowego i postawienie ławek w tej przestrzeni na stałe.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Mia
Mia
3 lat temu

Rewelacja jak dla mnie. Zastawiona ulica Krótka samochodami wyglądała i była przytłaczająca i smierdząca od ciągle podjeżdzającyh i wycofujących aut, teraz mogę powiedzieć jest czym oddychać i jest przestrzen i jest ciszej niż przy ul Krak Przedm . Mam nadzieję że tak już pozostanie tzn będzie tak jak proponują plakaty tam stojące BRAWO i prosimy o więcej takich miejsc