Wybory samorządowe 2018 już za kilka dni. W najbliższą niedzielę (21 października) zostaną wybrane osoby, których decyzje wpłyną na nasze miasto, a także na jakość naszego życia. O tym jak ważny jest każdy głos i dlaczego wybory samorządowe są tak istotne rozmawialiśmy z Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Dlaczego warto pójść zagłosować?

– Podczas wyborów samorządowych wybierane są osoby, które będą decydowały o sprawach, które są dla nas ważne. To właśnie oni będą mieć wpływ na naszą codzienność. Jeżeli zdecydujemy się nie pójść na wybory to odbierzemy sobie tym samym prawo do rozliczenia wygranych z realizacji programu oraz podjętych decyzji. Ludzie powinni pójść na wybory, jeżeli chcą decydować o swojej małej ojczyźnie.

Czy jeden głos ma w ogóle znaczenie? Skąd wzięło się przeświadczenie, że jeden głos nic nie zmieni?

– Taki sposób myślenia bierze się stąd, że kiedy widzimy liczbę osób uprawnionych do głosowania, sami uznajemy, że jeden głos nie jest ważny. Jest to złe podejście szczególnie w wyborach samorządowych, gdzie liczy się każdy oddany głos, każdy ma znaczenie i często okazuje się, że każdy jest na wagę złota. Poszczególnym wyborcom może się wydawać, że jeden głos nic nie zmieni, jednak to właśnie on może przechylić szalę i zadecydować o zwycięstwie. Należy tu pamiętać też o niskiej frekwencji w wyborach w Polsce, przez którą każdy głos jest jeszcze bardziej wartościowy.

Jak ocenia Pan właśnie tę frekwencję w polskich wyborach po 1989 roku?

– Można powiedzieć, że frekwencja nie jest zadowalająca. Szczególnie jeżeli porównamy ją do frekwencji panującej w państwach, gdzie praktyki demokratyczne są na o wiele wyższym poziomie. Najwyższa w Polsce frekwencja została zanotowana w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku i wynosiła około 68 proc., podczas gdy w wyborach samorządowych od lat utrzymywała się na poziomie nieco poniżej 50 proc.

Dlaczego tak jest?

– Wybory spersonalizowane, podczas których głosuję się na konkretną osobę, na kandydata, który ma rozpoznawalne imię i nazwisko, są atrakcyjniejsze dla wyborców, wzbudzają większe emocje. Widzimy też wyraźną różnicę między wyborami samorządowymi, a parlamentarnymi wśród głosujących mieszkańców wsi i miast. W wybory parlamentarne znacznie bardziej zaangażowane są osoby mieszkające w większych miastach. Natomiast znaczenie wyborów do samorządu widocznie wzrasta w mniejszych miejscowościach.

Dlaczego wybory samorządowe powinny być dla obywateli ważne?

– To dzięki nim mamy wpływ na to, co dzieje się najbliżej nas. Poprzez wybór kandydata z najbardziej przekonującym nas programem, to my będziemy pośrednio decydować o naszej codzienności. To wybrane przez nas osoby będą odpowiedzialne za budowę dróg, którymi dojeżdżamy do domu, czy pracy, za budowy i remonty przedszkoli oraz szkół. To ci ludzie będą odpowiedzialni za sprawy związane z poprawą życia osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i właśnie z tych decyzji będą przez nas rozliczani.

Wybór nieodpowiedniego kandydata będzie wpływał na nasze codziennie życie. Na dojazd do pracy czy domu dziurawą drogą, na ilość miejsc w przedszkolach dla naszych dzieci. I to właśnie nieodpowiedni głos, albo nie oddanie tego głosu może sprawić, że działania władz będą uciążliwe, a my będziemy czuli, że żyje nam się gorzej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments