Co wspólnego ma wolność ze środowiskiem akademickim Lubelszczyzny i Chatką Żaka? Na to pytanie odpowiada projekt „W rytmie wolności” zorganizowany przez UMCS w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Jednym z wydarzeń, wchodzących w skład projektu jest wystawa pod tym samym tytułem. Ukazuje ona drogę do wolności, poprzez przybliżenie wydarzeń z lat 80. XX wieku, w których centrum znalazła się Chatka Żaka oraz studenci, walczący o prawo do wolności. Zaprezentowane zostały zdjęcia ze strajku studentów UMCS, fotografie przedstawiające manifesty strajkowe oraz studentów, którzy nie bali się zawalczyć o swoje przekonania.

– Chcieliśmy przypomnieć te wydarzenia, ponieważ muzeum uniwersyteckie i Chatka Żaka ma sporo materiałów z tamtego okresu – podkreśla Mieczysława Goś, pomysłodawczyni wydarzenia. – Sama w tamtym okresie byłam młodą dziewczyną, która przychodziła do Chatki. Teatr alternatywny, który działał wtedy, uświadamiał nam, co obecnie się dzieje w państwie i jak jesteśmy zniewoleni. A za pomocą tych plakatów, które były nocą rozwieszane po mieście mogliśmy przekazywać ważne informacje. Uczelnia cała była oklejona: humanik, prawo, Chatka Żaka.

Wystawę można oglądać w Chatce Żaka do połowy listopada. Później będzie wędrować po wydziałach UMCS.

Tekst i fot. Joanna Puszka

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments