Przed kilkunastoma dniami w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbyła się premiera filmu o biskupie Juliuszu Bursche. Twórcy dzieła już planują nakręcenie kolejnego obrazu poświęconego lubelskim protestantom, tym razem rodowi Vetterów.

Rodzina Vetterów pozostawiła po sobie w Lublinie ogromną spuściznę. To przede wszystkim przedsiębiorstwo browarnicze, od pokoleń wytwarzające markowe produkty najwyższej jakości. To także bogata działalność filantropijna, w wyniku której powstało wiele placówek i instytucji takich jak: Towarzystwo Kredytowe Miejskie, Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Lubelskich, Szkoła Handlowa, Szpital Dziecięcy przy ulicy Staszica, Muzeum Lubelskie czy Teatr Miejski, obecnie im. Osterwy.

Ich aktywność miała wpływ na sytuację ówczesnego Lublina, decydując o życiu mieszkańców i kierunku rozwoju miasta. Aż dziwne, że do chwili obecnej ten wielki lubelski ród nie doczekał się upamiętnienia w formie dokumentu filmowego. Znany lubelski producent i scenarzysta Leszek Wiśniewski postanowił to zmienić. Zdjęcia mają zacząć się późną wiosną przyszłego roku, gdy przygotowany zostanie scenariusz, a zgromadzone środki pieniężne pozwolą na przygotowanie całej ekipy zdjęciowej i zaangażowanie odtwórców.

– Vetterowie dla Lublina są tym, kim dla Poznania Hipolit Cegielski, Piotr Wawrzyniak i Karol Marcinkowski. Przedsiębiorcy, nowocześni inwestorzy, wielcy darczyńcy, społecznicy, krzewiciele oświaty – mówi Leszek Wiśniewski. – Swoje życie związali z Lublinem. Tu pozostawili majątek, trwałe materialne ślady, szczodre serca i – trwającą po dziś – wdzięczną pamięć lublinian. Naszą powinnością jest utrwalenie ich wielkiego dzieła dla kolejnych pokoleń Polaków

Autorzy filmu mogą liczyć na wsparcie władz Lublina, które po raz kolejny zadeklarowały finansową pomoc w zakresie produkcji. Nie ukrywają również, że liczą na zaangażowanie w projekt kilku sponsorów, wśród nich spadkobiercę spuścizny Vetterów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie przyszłego roku widzowie będą mogli podziwiać film upamiętniający jeden z najwspanialszych lubelskich rodów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments