Dla mieszkańców Ukrainy, Wielkanoc to nie tylko kolorowe pisanki i pyszne ciasto. To szczególne święto, pełne tradycji i wiary w cuda. Prawosławna Wielkanoc odbywa się równo tydzień po katolickiej.

Przed Wielkanocą w Ukrainie nie święci się palm wielkanocnych, a gałązki wierzbowe. W czasie Wielkiej Nocy Ukraińcy biczują się nimi wypowiadając przy tym słowa: „a nie biję, wierzba bije”.

W kulturze ukraińskiej ważny jest aspekt oczyszczenia duchowego. Wielki Czwartek nazywany jest w mojej ojczyźnie czystym. W tym dniu przygotowywane są potrawy wielkanocne, pieczone są wędliny i wielkanocne ciasteczka. Wypiek tych ciasteczek pochłania wiele czasu ukraińskim gospodyniom. Przygotowują je w ciszy z radosnym oczekiwaniem na Zmartwychwstanie.

Święcenie koszyczków

W Wielki Piątek ludzie modlą się, chodzą na nabożeństwa i poszczą. Natomiast w Wielką Sobotę zaczyna się święcenie pokarmów. Ciekawostką jest to, że w Ukrainie święcenie koszyczków odbywa się od soboty do poranka niedzielnego. Podczas gdy w Polsce przeznaczony jest na to jeden dzień.

Zawartość koszyczków ukraińskich rodzin jest podobna do polskich. Znajdziemy tam jednak więcej masła i chrzanu. Kosze są udekorowane zielenią i przykryte haftowanymi serwetkami. W Ukrainie tradycyjnie kosze wielkanocne kładzie się na ziemi przed sobą, zapala się świecę, a ksiądz święci każdy kosz. Jest to bardzo nietypowe, gdyż w Polsce w kościele koszyczki stawia się na ławkach. Noc między Wielką Sobotą a Niedzielą uważana jest za magiczną. Każde życzenie może się wtedy spełnić.

Wielkanocna niedziela

W wielkanocny poranek cała ukraińska rodzina siada przy stole, zapala świecę i zaczyna się modlić. Uroczysty posiłek powinien rozpocząć się od poświęconego ciasta wielkanocnego i pisanek. Tradycją jest, że członkowie rodziny stukają się pisankami. Podczas charakterystycznej czynności wypowiadane są słowa: „Chrystus zmartwychwstał!”, a w odpowiedzi mówi się „Zaprawdę zmartwychwstał!”. Skąd ten zwyczaj? W dawnych czasach publiczne całowanie się w święta uważano za nieprzyzwoite, nawet przy powitaniu. Dlatego praktykujący chrześcijanie wymyślili symboliczny „pocałunek” poprzez stukanie się jajkiem. Po tej tradycyjnej czynności można próbować wielkanocnych dań.

Lany Poniedziałek

W Ukrainie Zachodniej istnieje zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Zwyczaj ten praktykuje głównie młodzież. Polewanie wodą symbolizuje wiosenne oczyszczenie, a także to, że woda doda sił i zdrowia na cały rok. W Ukrainie odbywają się również imprezy wielkanocne, ludzie śpiewają pieśni będące manifestacją radości i szczęścia wielkanocnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments