W dniach 15-18 czerwca odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, które od lat prezentuje kulturę i dorobek mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych oraz wyznaniowych obecnych w naszym mieście i regionie.

– Nowością w ramach festiwalu jest Gra miejska dla młodzieży, do której zaprosiliśmy 3-osobowe zespoły ze szkół ponadpodstawowych Lublina i powiatów sąsiadujących. Mają oni 2 dni na odwiedziny kilkunastu punktów na mapie naszego miasta, gdzie spotkają reprezentantów różnych mniejszości. Na podstawie rozmów z nimi będą uzupełniać Kartę Gry – zapowiadają organizatorzy.

W tegorocznym programie znajdziemy też dobrze znany mieszkańcom Lublina punkt, czyli wycieczki Autobusem Wielokulturowym. To propozycja dla osób chcących poznać wielokulturowe oblicze Lublina „w pigułce”. Specjalny autobus zawiezie grupę pod opieką przewodnika do miejsc związanych z codziennym życiem mniejszości. Chętni odwiedzą m.in. Jeszywas Chachmej Lublin czy Dom Sióstr Białych.

Finał Wielokulturowego Lublina to koncert zespołu Tołhaje. Na scenie Wirydarza wystąpi grupa, która w swojej twórczości czerpie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady: Łemków i Bojków. Zespół koncertuje w Europie, ma też na swoim koncie występ na Festiwalu Europejskiej Muzyki w Algierze. Od jesieni 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „Wataha”, jednej z nowszych produkcji HBO. W wyniku tej współpracy ukazała się w 2014 r. kolejna płyta zespołu, pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

Wstęp wolny.

PROGRAM:
15-16.06 (czwartek-piątek)
Przestrzenie Lublina
Gra miejska dla młodzieży

17-18.06 (sobota-niedziela)
przestrzenie Lublina
Autobus Wielokulturowy

18.06 (niedziela) godz. 20:30
Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
Tołhaje – koncert

Fot. Materiały organizatorów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments