Pięciometrowa monumentalna rzeźba symbolizująca Sviatovida od piątku (15 lutego) świeci dla lublinian w murach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. A to wszystko dzięki jej pomysłodawcy – Bartowi Kresie.

– Podczas projekcji zobaczymy różne elementy związane z kulturami świata. Sięgamy do źródeł, do inspiracji związanych ze Sviatovidem. Pokazujemy elementy i motywy dedykowane kulturom świata, kontynentom, krajom, które teraz można tu zobaczyć – mówi Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur.

Sviatovid jest następcą kultowego Shogyo Mujo, który zadebiutował na festiwalu Burning Man w USA w 2014 roku.

– Rzeźba ta ma również przyczynić się do uruchomienia szkoły projektowania video właśnie pod szyldem Bart Kresa Studio. Myślę, że na najwyższym światowym poziomie. Będzie funkcjonować w CSK – podkreśla dalej Franaszek. – Będą to bardzo małe grupy uczniów. Jej celem będzie Festiwal Światła – dodaje.

Bart Kresa to uznany na świecie projektant wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Urodzony w Polsce, mieszka w Stanach Zjednoczonych od prawie trzydziestu lat. Jest doświadczonym muzykiem, kompozytorem, fotografem i projektantem.

– Zacząłem szukać informacji o Sviatovidzie. Dokładnie nawet nie wiadomo, kto to był. Zatrudniliśmy nawet dwóch historyków – o narodzinach projektu opowiada jego pomysłodawca Bart Kres. – W Polsce Sviatovid pojawił się około dziewiątego roku ubiegłego wieku i był to najmocniejszy Bóg. Ludzie uważali, że skoro ma cztery twarze to może widzieć wszystko. Cały świat – dodaje autor.

Tę wyjątkową rzeźbę można oglądać w CSK codziennie od piątku (15 lutego) do 25 lutego w foyer sali operowej CSK. Wstęp wolny.

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments