Symbole Lublina i Łucka – o koziołku i klikonach

0
170

Łuck i Lublin to miasta partnerskie, które od wielu lat prowadzą wspólne działania na rzecz rozwoju turystyki i promocji. Dzięki partnerstwu, miasta mają szansę dotrzeć ze swoją bogatą ofertą turystyczną do szerokiego grona odbiorców, którzy poprzez zabytki, historyczne miejsca i legendy, mają możliwość poznać fascynujące oblicze tych miejsc. Zarówno Lublin jak i Łuck posiadają swoje własne, oryginalne symbole. Poznajcie je bliżej.

Lubelski koziołek

W Lublinie koziołek zajmuje zaszczytne miejsce nie tylko na Krakowskim Przedmieściu, ale i w herbie miasta. O tym, jak tam trafił, mówi słynna miejska legenda. Podobno podczas jednego z najazdów tatarskich na Kozi Gród, ocalała koza wykarmiła w wąwozie mnóstwo dzieci i ochroniła je przed głodem. Dzieci dorosły i osiadły na stałe w Lublinie. Opowieść o dzielnej kozie przekazali Władysławowi Łokietkowi lubelscy mieszczanie, którzy udali się do niego w sprawie nadania Lublinowi praw miejskich. Książę Łokietek zafascynowany opowieścią, postanowił nadać miastu przywilej lokacyjny, a w herbie miasta nakazał umieścić kozę i winnicę. Jak głosi legenda, w przypływie emocji i radości z powodu decyzji księcia, mieszczanie nie zwrócili uwagi na powstałe w Krakowie dzieło. Okazało się, że na herbie zamiast kozy i pięknej winnicy, został namalowany… długowłosy cap zajadający winogrona.

Łuckie klikony

Lublin szczyci się swoim koziołkiem, a w Łucku turyści mogą odszukać aż siedem różnych, odlanych z brązu pomników ukraińskich heroldów. Klikon, a właściwie klykun, to ukraiński krzykacz miejski, który w czasach średniowiecza odczytywał mieszkańcom miasta obwieszczenia i rozkazy króla, miał za zadanie ogłaszać im ważne wydarzenia i wiadomości, przekazywać rozkazy rajców miejskich oraz informować o poborze podatków. Prócz roli informatora, klikon pełnił również funkcję strażnika miasta, który czuwał nad mieszkańcami i ostrzegał ich przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Obecnie klikon to symbol Łucka, a przybywający do niego turyści mogą odszukiwać jego figurki w różnych, historycznych punktach miasta.

Miejskie legendy i życie mieszkańców sprzed wieków są niewątpliwą inspiracją do budowania symboli i marek atrakcyjnych turystycznie miejsc. Lublin i Łuck to kolebki niesamowitych historii, zabytków i architektury, które przyciągają odwiedzających z całego świata.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments