Trwają intensywne prace przy odbudowie, po pożarze, Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego w Lublinie. Wykonawca zakończył termomodernizację budynku, wewnątrz trwa montaż nowych instalacji. Oddanie do użytku obiektu planowane jest do 30 września.

Sprawne dokończenie prac związanych z odbudową Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty stało się naszym priorytetem już od momentu tego tragicznego wydarzenia. Żywioł pozbawił domu najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta – osoby starsze, niepełnosprawne, wymagające całodobowego wsparcia – zaznacza Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. – Na czas dokonania niezbędnych prac remontowych przenieśliśmy mieszkańców do innych lubelskich placówek. Dzięki przychylności i zaangażowaniu lublinian i lokalnych instytucji odbudowa Domu postępuje w bardzo szybkim tempie – dodaje.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku.

W kwietniu zakończyły się prace nad odbudową dachu. Rozpoczęto termomodernizację budynku i prace przeniosły się do środka obiektu. Na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Aktualnie trwa wymiana instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wentylacyjnej oraz dostosowanie dróg komunikacyjnych. W łazienkach i we wszystkich węzłach sanitarnych montowane są nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, płytki i ceramika.

Prace termomodernizacyjne polegały m.in. na całkowitej wymianie całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zyskał elegancką elewację w dwóch odcieniach szarości. Zbudowano nową konstrukcję pochylni dla niepełnosprawnych.

Całkowity koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to ponad 11,5 mln zł.

Fot. Urząd Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments