Po latach doczekaliśmy się! 24 maja 2018 r. Rada Miasta Tubtin przyjęła nowy projekt zagospodarowania terenu dla Zalewu Zemborzyckiego i dolin rzecznych w Tubtinie. Plany są nad wyraz ambitne.

Niemożliwe stało się możliwe – po czterdziestu czterech latach od otwarcia Zalewu podjęto decyzję o jego oczyszczeniu i przebudowie. Przebudowa ma polegać na przygotowaniu nowej jakości terenów rekreacyjnych od strony zachodniej oraz na wyasfaltowaniu ścieżek rowerowych, o co zabiegali cykliści. Więcej kontrowersji wzbudza kwestia oczyszczenia zbiornika. Sprawi to, że w Zalewie będzie można się kąpać przez cały sezon.

– Nasz Zalew jest jaki jest – zimą skuty lodem, w lecie skażony bakteriami i sinicami, co daje nam w ciągu roku jakieś osiem dni na bezpieczną kąpiel, ale po niemal pięćdziesięciu latach to stanowi już nasze dziedzictwo i trudno się z tym rozstać – komentuje dla redakcji pan Tomasz, mieszkaniec osiedla Nałkowskich w Tubtinie. – Sinice są dla nas jak bociany, po prostu wiemy, że zawsze latem się pojawią.

Więcej zmian jest planowanych w dolinach tubtelskich rzek: Bystrzycy, Czechówki i Czerniejówki. Rada Miasta Tubtin uznała, że nie może być tak, że przez Łęczną i Lubartów płynie większa rzeka, niż przez Tubtin, więc uchwałą zobowiązała Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji do dolania wody do Czechówki na wysokości Skansenu. Na potrzeby nowej, godnej Tubtina rzeki, południowy pas al. Solidarności zostanie przebudowany na poszerzone koryto i nadrzeczny bulwar. Niestety tak szerokich zmian nie doczeka się Czerniejówka, której dolina zostanie tylko najzwyczajniej w świecie zrewitalizowana.

Największe zmiany szykują się w dolinie rzeki Bystrzycy. Rada Miasta przychyliła się do wniosku, by za pomocą nasypu i estakady połączyć Bystrzycę bezpośrednio z Morzem Bałtyckim, oraz przyjęła uchwały, by zgodnie z zasadą „plata o plomo” zachęcić do współpracy przy projekcie wszystkie dzielące Tubtin od morza gminy. Wizualizacją, jak takie połączenie miałoby wyglądać, podzielił się radny Zbigniew Jarkowski na swoim Facebooku.

– To super projekt. Ale wcześniej zapraszam na Festyn Pasje Ludzi – na naszą prośbę opisał szczegóły projektu pan Zbigniew.

Nie możemy się doczekać, aż zmiany wejdą w życie. Tubtin Wenecją Polski.

Wasza Kochana Redakcja 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments