W czwartek (18 listopada) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej gościł dyrekcję oraz pracowników Centralnego Ośrodka Informatyki. Zwieńczeniem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy instytucjami.

– Bardzo cieszę się, że możemy dziś podpisując umowę o współpracę, sfinalizować projekt, który mam nadzieję w niedalekiej przyszłości przyniesie sukcesy na polu dydaktycznym, ale również naukowo-badawczym – mówi prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. – Ten dokument otwiera nowy rozdział dla Uniwersytetu i mam nadzieję, że również dla COI. Związany jest z tym, co traktujemy jako absolutny priorytet, a mianowicie informatyzację i cyfryzację naszej uczelni.

Rektor UMCS podkreślił, że pandemia COVID-19 sprawiła, że obserwujemy konieczność tych wdrożeń na własnej skórze. – Również w kategorii organizacji administracji uniwersyteckiej szybki przepływ informacji związany z informatyzacją, cyfryzacją jest konieczny, wymusza go czas w którym obecnie funkcjonujemy – zaznacza.

Prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, który nadzorował proces przygotowujący do podpisania porozumienia zwrócił uwagę na możliwości płynące z nawiązanej współpracy.

– Jako obywatele naszego kraju jesteśmy zainteresowani tym, żeby żyło nam się sprawniej i lepiej, jeżeli chodzi o relacje między nami, a różnego rodzaju instytucjami publicznymi. Wiemy, że bardzo wiele już w Polsce dokonano w zakresie cyfryzacji procesów administracyjnych, ale COI odpowiada za bardzo wiele systemów, z których na co dzień korzystamy, począwszy od zwykłych, prostych spraw związanych z naszymi dokumentami osobistymi po obsługę systemu poruszania się po autostradach – mówi prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS.

Umowa między UMCS a COI zakłada realizację wspólnych projektów naukowych, informatycznych, wdrożeniowych, edukacyjnych oraz społecznych, a także organizację programów praktyk i staży zawodowych COI dla członków społeczności akademickiej uniwersytetu, wsparcie merytorycznie pracowników i studentów w zakresie prac w obszarze informatyki, a także podjęcie wspólnej aktywności, zmierzającej do promowania tej dziedziny nauki.

Fot. Bartosz Proll/ UMCS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments