Lubelskie Stare Miasto czekają zmiany. Trwa konkurs ofert na renowację frontów staromiejskich kamienic. Będzie to drugi tego typu projekt w Polsce.

Już niebawem Stare Miasto w Lublinie wypięknieje. Kilka dni temu ogłoszony został konkurs na realizację nowatorskiego programu odnowy frontów kamienic. Zmieni się nieco ich dotychczasowa kolorystyka i sztukateria, naprawione zostaną elewacje.

Wśród elementów dekoracyjnych znajdą się charakterystyczne dla architektury Starego Miasta sgraffito. Ponadto wszędzie, gdzie prowadzone będą prace renowacyjne, dojdzie także do ujednolicenia reklam na witrynach, co zostanie ujęte w księdze standardów Starego Miasta. Zabieg ten ma na celu wpasowanie reklam i szyldów w panującą tu stylistykę. Czeka nas niemała rewolucja, która z pewnością wywoła poruszenie wśród mieszkańców. Inspiracją stał się projekt „Gdańskie fasady od nowa”

– Przez 6 lat w Gdańsku, w ramach projektu „Gdańskie fasady od nowa” udało się wyremontować kilkadziesiąt kamienic, w tym także dodać elementy dekoracyjne, które znacznie wzbogaciły fronty tamtejszych budynków, np. mozaiki. W stolicy Pomorskiego program odnawiania sprawdził się i cały czas działa, a my chcemy, aby Lublin powtórzył ten sukces – wyjaśnia menadżer Śródmieścia, Marek Poznański.

Następnym etapem programu będzie nabór właścicieli kamienic i decyzje komisji co do zakresu prac w poszczególnych budynkach.

Fot. Ewelina Krzykała (2)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments