Ponad 1360 zwierzaków objęła w tym roku akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów prowadzona przez miasto Lublin. W dalszym ciągu można skorzystać z usługi bezpłatnego zaczipowania psa, którą do tej pory objęto ponad 300 czworonogów. Działania na rzecz zwierząt domowych, realizowane są w ramach dwóch projektów VI Budżetu Obywatelskiego.

– W tym roku, po raz kolejny mieszkańcy Lublina mogli skorzystać z akcji bezpłatnych zabiegów sterylizacyjnych dla swoich podopiecznych. Dotyczyła ona kotów i psów właścicielskich oraz kotów wolno żyjących. Działania te miały na celu ograniczenie ilości niechcianych zwierząt, które często są porzucane i trafiają na ulice lub do schroniska – mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Sterylizacja jest jedynym skutecznym sposobem rozwiązywania problemu bezdomności zwierząt oraz braku kontroli nad ich rozrodem. Przeważająca część psów czy kotów staje się bezdomna ze względu na niekontrolowane rozmnażanie i brak wystarczającej liczy osób, które przyjęłyby je pod swój dach. W 2020 roku sterylizacji poddano łącznie 1382 psy i koty, w tym: 268 psów właścicielskich, 419 kotów właścicielskich oraz 695 kotów wolno żyjących.

Drugim elementem jest znakowanie psów poprzez wszczepienie czipa. Tzw. czipowanie polega na umieszczeniu pod skórę kilkumilimetrowego czipa, w którym zakodowany jest niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Umożliwia to szybkie rozpoznanie i odnalezienie psa w przypadku zaginięcia. Do tej pory w 2020 roku zaczipowano 302 psy właścicielskie. Do końca listopada jest jeszcze szansa skorzystania z tej usługi.

Wolne miejsca na bezpłatne czipowanie są w następujących gabinetach:

Gabinet Weterynaryjny UNICKA Izabela Pisulak, ul. Dolińskiego 2/U5, 20-128 Lublin

Gabinet Weterynaryjny EUROVET lek. wet. Robert Paluch, ul. Halickiego 3, 20-874 Lublin

Gabinet Weterynaryjny Jacek Pyzik, ul. Kunickiego 74, 20-412 Lublin

Gabinet Weterynaryjny Amicus Karolina Sakowicz, ul. Leonarda 16, 20-626 Lublin

Przychodnia Weterynaryjna NOE Aneta Koczmara, ul. Wierzbowa 5, 20-001 Lublin

Działania związane ze sterylizacją i czipowaniem zwierząt domowych, realizowane są w ramach dwóch projektów Budżetu Obywatelskiego: „Sterylizacja/kastracja kotów i kotek wolno żyjących, właścicielskich oraz suk i psów właścicielskich oraz czipowanie psów” oraz „Zwierzaki i my – edukacja, sterylizacja, czyste miasto, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt”.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments