Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (17 listopada) do niedzieli (19 listopada).

Lubelski Festiwal Filmowy

17 listopada rusza Lubelski Festiwal Filmowy. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest: wspólnota. Podczas tej edycji zobaczymy rekordową liczbę filmów: 160 produkcji z 40 krajów. Filmy zostaną zaprezentowane w 9 sekcjach konkursowych i 17 blokach tematycznych. Nie zabraknie również pokazów specjalnych. Formuła konkursu pełnometrażowego została rozszerzona i od tego roku nosi nazwę Fokus: Storytelling. Specjalnie wyselekcjonowane tytuły mają za zadanie pokazać różne wymiary snucia filmowej opowieści. Zobaczymy tutaj m.in. nagrodzony w Wenecji „Chleb i sól” Damiana Kocura, rewelację festiwalu w Sundance ukraiński „Klondike” Maryny Er Gorbach czy docenioną przez dziennikarzy na festiwalu w Koszalinie „Roving Woman” Michała Chmielewskiego. Bilety na seanse dostępne są w kasie CK oraz online.

Integracyjne Mistrzostwa Polski

Już w najbliższy weekend do Lublina zawitają Integracyjne Mistrzostwa Polski, czyli odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski, ale dla osób z niepełnosprawnościami. 17-19 listopada w hali Centrum Kultury Fizycznej UMCS do walki o zwycięstwo w siatkówce na siedząco stanie sześć drużyn. Oficjalne rozpoczęcie sportowych zmagań odbędzie się w sobotę (18 listopada) o godzinie 10:00 w CKF UMCS (ul. Langiewicza 22, Lublin). Celem imprezy jest promowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami. Zespoły są mieszane, mogą składać się zarówno z pań jak i panów. W tegorocznych rozgrywkach weźmie udział 42 zawodników z całej Polski. Przyjadą m.in. z Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia czy Krakowa, nie zabraknie też osób z Lublina.

Lumina Park

Na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, położonego przy ulicy Willowej 58 rozbłysła nowa iluminowana atrakcja – “Historia Światła”. Godziny otwarcia są zależne od zachodów słońca. Park iluminacji zostanie otwarty od godziny 16:30 do godziny 21. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 20. Pamiętajcie, aby sprawdzić godziny otwarcia Parku, jeśli wybieracie się w późniejszym terminie!

Zdrowie pod kontrolą

18 listopada w Galerii Handlowej VIVO w godzinach 10.00-18.00 Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Lublin organizuje wydarzenie Zdrowie Pod Kontrolą. Przygotowanych zostanie kilkanaście stanowisk. Odwiedzający – przede wszystkim mieszkańcy Lublina – będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych podstawowych badań oraz uzyskania porad zdrowotnych. Najmłodsi będą mieli okazję opatrywać misie w Szpitalu Pluszowego Misia. Dla starszych zaś przygotowano m.in. pomiary ciśnienia tętniczego i glikemii, porady dietetyczne, szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy i naukę na fantomach, edukację nt. zdrowego stylu życia, profilaktyki raka szyjki macicy, profilaktyki raka jądra, profilaktyki raka piersi.

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – w niepowtarzalnym klimacie jagiellońskim – już w piątek od godz. 18. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują Bramę Grodzką (w miejscu wejścia do niej od strony tzw. Zamku). Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20. Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

AKIRA Hello World!

W sobotę w Dzielnicowym Domu Kultury SM “Czechów” o godz. 9:00 odbędzie się wydarzenie organizowane przez Festiwal Spotkań Kultur Akira. Pierwsza edycja wydarzenia organizowana w kameralnym formacie ma pokazać uczestnikom kulturę wschodu w tym tematykę anime, mangi i cosplay’u, a także gry i atrakcje z nimi związane.

Edyta Geppert – Pierwsza dama polskiej estrady

W niedzielę o godz. 17 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Jaczewskiego 4 odbędzie się koncert Edyty Geppert. Wokalistka znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Recital Edyty Geppert to interpretatorski kunszt i niezwykła umiejętność budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone są z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, a nawet kabaretowymi – te ostatnie z tekstami klasyka gatunku – Mariana Hemara. Bilety od 100 zł.

„Klasycznie co piątek” 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego

W piątek o godz. 17:00 w Filharmonii Lubelskiej po raz kolejny odbędzie się koncert z serii „Klasycznie co piątek”. Są w dziejach twórcy szczególnie ważni, artyści wytyczający nowe trendy i kierunki. W muzyce współczesnej rola ta przypadła autorowi przełomowych dzieł polskiego sonoryzmu Krzysztofowi Pendereckiemu najwybitniejszej, obok Witolda Lutosławskiego, postaci XX wieku. W 90. rocznicę urodzin Mistrza na lubelskiej scenie zabrzmi niezwykły, zachwycający liryzmem i barwą Koncert podwójny na skrzypce i altówkę, w którym partie solowe wykonają Rafał Dudzik (skrzypce) i Wojciech Kołaczyk (altówka). Bilety: normalny – 50 zł, ulgowy – 40 zł.

Premierowy spektakl w Teatrze Osterwy

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na premierę spektaklu „Jeanne” w reżyserii Redbada Klynstra-Komarnickiego, która odbędzie się w sobotę 18 listopada o godz. 19:00. W roli głównej Jadwiga Jankowska-Cieślak. W tej tragikomedii ludzkiej to co, wysokie przeplata się zwinnie z tym, co przyziemne. Banalność droczy się z patosem, a przaśność przekomarza się ze smutkiem. To historia o wszystkim, co stanowi istotę życia, o ludzkich pragnieniach, tęsknotach i głupotach. I o sile teatru, w którym spotkanie z widzem rodzi wspólnotę poszukującą sensu i wypatrując nadziei o słodko-gorzkim smaku. Bilety od 115 zł.

Święto zabytku

Tegoroczne „Święto zabytku” dedykowane Chałupie z Tarnogóry, która jest najstarszym obiektem w sektorze Wyżyny Lubelskiej, datowanym na 1773 rok. „250-lat Chałupy z Tarnogóry” zaplanowane zostało na 19 listopada, a towarzyszyć mu będzie wernisaż wystawy „Tarnogóra w akwareli współczesnej”, jako zakończenie pleneru malarskiego odbywającego się w dniach 17-19.11 w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tego dnia w Muzeum Wsi Lubelskiej, w ramach wydarzenia jego uczestnicy będą mogli zwiedzić wnętrza i obejścia chałup wraz z prezentacją warsztatu szewskiego oraz posłuchać koncertu Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry, która w 2024 roku będzie obchodziła swoje stulecie.

Bilety: normalny 25 zł/ ulgowy 15 zł

Plan wydarzenia:

10.00 – inauguracja przed Chałupą z Tarnogóry w sektorze Wyżyny Lubelskiej z uroczystym ogłoszeniem sołtysa Tarnogóry

10.15 – zwiedzanie wnętrza i obejścia zabytku

10.30 – przedstawienie rzemiosła szewskiego na Lubelszczyźnie w okresie międzywojennym i pokaz warsztatu szewskiego

11.00 – koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry pod remizą z Wilkowa w sektorze małomiasteczkowym

11.20 – przejście do Ratusza z Głuska

11.30 – prezentacja historii Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry w holu Ratusza

12.00 – wernisaż wystawy malarskiej „Tarnogóra w akwareli współczesnej”

12.30 – prezentacja materiałów archiwalnych ze zbiorów MWL, spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji i społeczności z miejscowości Tarnogóra i Gminy Izbica

15.00 – zakończenie wydarzenia

„Pocałunki Klimta” | Sztuka na ekranie Kina Bajka

W ten weekend o godz. 12:00 w Kinie Bajka odbędzie się pokaz nowego filmu z cyklu „Wystawa w kinie” – „Pocałunek Klimta. O obrazach mistrza Secesji Wiedeńskiej”.

Dokument „Pocałunek Klimta” pozwala z bliska przyjrzeć się detalom namalowanego prawdziwym złotem obrazu, który wisi w Belvedere Museum w Wiedniu, jest on podobno najczęściej reprodukowanym obrazem. W filmie widzowie poznają również historię samego Gustava Klimta, niedoścignionego mistrza Secesji Wiedeńskiej. Film przygotowali twórcy „Nowego Vermeera. Wystawy wszech czasów”.

Terminy pokazów:

18.11 /sobota/ godz. 12.00

19.11 /niedziela/ godz. 12.00

Ceny biletów: normalny 30 zł, ulgowy 25.00 zł, grupowy / szkolny 20 zł.

Kino CSK

W ten weekend kino CSK przygotowało dla widzów dwie propozycje. Już w piątek na ekranie pojawi się najnowszy film Woody’ego Allena „Niewierni w Paryżu”. Film opowiada o ważnej roli, jaką w naszym życiu odgrywa przypadek i szczęście. To 50. film w dorobku reżysera i scenarzysty – Woody’ego Allena. Twórca po raz czwarty w swojej karierze powraca na ulice francuskiej stolicy, aby opowiedzieć przewrotną i pełną ekscytującego napięcia historię pewnego romansu

Pokazy:

17 LIS | PIĄTEK | 19:00

18 LIS | SOBOTA | 19:00

19 LIS | NIEDZIELA | 18:00

Drugą propozycją są „Chłopi”. Zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Pokazy:

SOBOTA | 18 LIS | 16:30

NIEDZIELA | 19 LIS | 15:30

Bilety 12/15 zł: Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Lubelska Giełda Modelarska

W niedzielę w Nova Marina odbędzie się kolejna odsłona Giełdy Modelarskiej. Od godz. 10:00 wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zredukować lub nabyć nowe sztuki modeli. Całość wydarzenia odbywa się w klimatyzowanym, krytym namiocie. Aby wystawić swoje stoisko należy uiścić opłatę w wysokości 50 zł na miejscu. Wstęp dla zwiedzających w cenie 5 zł/osoba. Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Targi Ślubne ONA&On

Już w tę sobotę i niedzielę na Targach Lublin odbędzie się kolejna edycja Targów Ślubnych ONA&ON. Na Targach Ślubnych ONA&ON prezentuje się blisko 100 wystawców z branży ślubnej. Oprócz ich oferty na narzeczonych i ich najbliższych czekać będą widowiskowe pokazy ekskluzywnych kolekcji ślubnych oraz konkursy, w których wygrać będzie można bardzo atrakcyjne nagrody, w tym m.in. suknię ślubną i garnitur. Wydarzenie odbywa się od godz. 10:00 do godz.17:00. Bilety w cenie 20 zł.

Festiwal Retrospekcje ‘80

W ten weekend Chatka Żaka zaprasza na powrót w czasie do lat ‘80.

Program:

Piątek, 17 listopada:

16:00 – 16:45 – Kalejdoskop’80 – prelekcja poświęcona ósmej dekadzie – Mała Sala Widowiskowa

16.00–18.00 Neon up! – warsztaty makijażu – Sala 0.8, przy Sali Widowiskowej – Zapisy: https://tiny.pl/c4w54

17.30–19.30 Analogowe osiemdziesiąte – Gry / zabawy / planszówki – Hol Główny

17.30–20.00 Retro Reportaż – Warsztaty fotografii dokumentalnej – Przestrzeń Kultury Studenckiej – Zapisy: https://tiny.pl/c4w5l

19.30–20.00 Call on me – pokaz mody połączony z występem tanecznym – Mała Sala Widowiskowa

20.00–22.00 Klubówka – impreza z DJ Qsto – Mała Sala Widowiskowa

Sobota, 18 listopada:

15.00–17.00 Kino retro – projekcja filmowa – Mała Sala Widowiskowa

15.00–18.00 Electro Elegance ’80 – sesja RPG – Sala Ciszy – Zapisy: https://tiny.pl/c4w5j

15.00–19.00 W cieniu świateł – sesja LARP – Chatka Cafe – Zapisy: https://tiny.pl/c4w5r

15.30–17.30 Przerób to! – warsztaty mody kreatywnej – Pracownia artystyczna – Zapisy: https://tiny.pl/c4w5k

16.00–17.45 Analogowe osiemdziesiąte – Gry / zabawy / planszówki – Hol Główny

17.45–19.00 Beat it! – warsztaty tańca – Białe foyer

19.15–20.30 Koncert zespołu Latające Ośmiornice – Mała Sala Widowiskowa

Targi dla Zwierzaków w Lublinie

W sobotę od godz. 10:00 do godz: 16:00 w CSK odbędą się Targi dla Zwierzaków. Wydarzenie organizowane w Holu Głównym jest skierowane do miłośników zwierzaków, ale wystawcy skupiają się na asortymencie dla psów i kotów. Na targach odwiedzający znajdą niszowe marki, polskie produkty i zagraniczne perełki. Na co dzień niedostępne w dużych sklepach. Wstęp wolny, na wydarzenie można przyjść ze swoim pupilem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments