Ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski przygotował szczegółowe wytyczne na Wielki Tydzień. Sprawdźcie, jak będzie można uczestniczyć w nabożeństwach od czwartku (1 kwietnia) do niedzieli (4 kwietnia).

Biskup prosi kapłanów lubelskich parafii o to, aby umożliwić wiernym skorzystanie ze spowiedzi w Wielkim Tygodniu.

W Wielki Czwartek msza krzyżma zostanie odprawiona w archikatedrze o godzinie 10. Wezmą w niej udział księża dziekani, księżą pracujący w kurii i w seminarium, a także neoprezbiterzy. Poświęcone podczas liturgii oleje święte księża dziekani będą mogli odebrać w zakrystii archikatedry.

Mszę Wieczerzy Pańskiej, Liturgię Wielkiego Piątku i Wigilię Paschalną można celebrować również w kościołach rektoralnych, klasztorach i kaplicach wspólnot zakonnych.

W liturgii Triduum Paschalnego należy zachować przepisy liturgiczne. Będą jednak wyjątki, bo nie będzie tradycyjnego obrzędu obmycia nóg podczas mszy Wieczerzy Pańskiej, a w liturgii Męki Pańskiej w modlitwie powszechnej będzie dołączone wezwanie 9b za udręczonych w okresie epidemii.

Podczas Adoracji Krzyża przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek, jednak pozostali przechodzą procesjonalnie przed Krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon. Na zakończenie Adoracji Krzyża można odśpiewać suplikacje.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych.

W niedzielę wielkanocną i w poniedziałek można umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej poza mszą świętą.

Na uroczystościach obowiązuje taki sam limit wiernych, jak podczas mszy świętej w niedzielę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments