W sobotę (27 marca) wojewodowie poszczególnych województw odbyli konferencję prasową z premierem Mateuszem Morawieckim. Omawiana na niej była sytuacja epidemiczna w poszczególnych regionach.

W województwie lubelskim w sobotę (27 marca) potwierdzono 1025 nowych przypadków. W regionie zmarło 20 osób (4 wyłącznie z powodu koronawirusa). W całym kraju odnotowano w sumie 31 757 przypadków. Zmarło 448 osób.

– W tej chwili testujemy dziennie około 4 tysiące osób, bo tyle jest skierowań. Bez żadnych opóźnień wyniki te trafiają do bazy – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Wojewoda prognozował, że wzrost osób hospitalizowanych w przyszłym tygodniu (29 marca – 4 kwietnia) będzie wynosił 240. Dzisiejsza statystka wskazuje na to, że wskaźnik 30 procent wzrostu zakażeń może się okazać zbyt niski. – Dzisiejsza liczba jest o ponad 40 procent większa niż tydzień temu. W zeszłą sobotę były 728 przypadków, a dziś 1025 – tłumaczy wojewoda.

W powiecie zamojskim oraz w lubelskim liczba łóżek znacznie się zmniejszyła. – Chcemy być przygotowani na dodatkowe łóżka, aby była możliwość hospitalizacji najbliżej miejsca zamieszkania – mówi Lech Sprawka.

W sobotę (27 marca) o godzinie 14:00 wolne łóżka zostały już wyczerpane w powiecie lubartowskim, w Janowie Lubelskim, powiecie lubartowskim, Kraśniku, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, powiecie zamojskim, w szpitalu Jana Bożego w Lublinie i w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin. W pozostałych szpitalach w regionie zostały pojedyncze łóżka, między innymi w Międzyrzeczu Podlaskim i Włodawie.

W szpitalu tymczasowym w Targach Lublin jest obecnie 60 lekarzy, 100 ratowników i około 100 pielęgniarek. – To wystarczający personel, aby zapewnić opiekę pacjentom w czwartym module – zaznacza wojewoda.

Obecnie hospitalizowanych jest 1400 osób. W szczycie drugiej fali najwięcej osób, bo około 1550, przebywało w lubelskich szpitalach. – Oznacza to, że trzecia fala będzie dużo gorsza w naszym regionie – zaznacza wojewoda.

W sobotę (27 marca) wskaźnik zachorowań w naszym regionie wyniósł 48,7. W układzie powiatowym wskaźnik najwyższy ma Biała Podlaska (80,4), Chełm (76,3), powiat janowski (65,9), powiat puławski (61,2), Zamość (63,3), Lublin (64,8), powiat świdnicki (59,9) i powiat hrubieszowski (52,8).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments