Do 6 szpitali węzłowych znajdujących się na terenie województwa lubelskiego dotarło już pierwsze 900 dawek szczepionki na COVID-19. W pierwszej turze zostaną one podane medykom i personelowi szaremu.

– Oczywiście zaszczepię się na koronawirusa. Szczepiłem się na grypę, więc zaszczepię się i na COVID-19 – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – To jedyna szansa na to, żebyśmy wrócili do normalności. Zaszczepcie się – apeluje.

Szczepionki, które dotarły do szpitali otrzymają medycy, czyli osoby z tzw. grupy zero. Pierwsze dostawy dotarły do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (75 dawek), Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie (75 dawek), Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (75 dawek), Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach (225 dawek), Wojewódzkiego Szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (150 dawek) i do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej (300 dawek).

Kolejne dostawy do lubelskich szpitali przyjadą we wtorek (29 grudnia). Dostanie je między innymi PSK nr 4 w Lublinie (150 dawek), szpital w Dęblinie, Hrubieszowie, Włodawie, Biłgoraju, Opolu Lubelskim, Zamościu i do szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. – Liczba dawek jest uzależniona od liczby punktów szczepień, jakie uruchomione są w danym regionie – podkreśla.

Sytuacja epidemiczna

W poniedziałek (28 grudnia) w województwie lubelskim odnotowano 126 nowych przypadków. Wczoraj (27 grudnia) odnotowano 103, a w sobotę (26 grudnia) było ich 268.

– Sytuacja epidemiczna jest trudna do określenia ze względu na okres świąteczny. Wysokie liczby w Wigilię i Boże Narodzenie wynikały ze skierowań wydanych jeszcze przed świętami – wyjaśnia wojewoda lubelski. – Skierowań ze strony lekarzy nocnej opieki świątecznej było niewiele – dodaje.

Wojewoda podkreśla, że w środę oraz czwartek spodziewa się znacznie większej liczby zakażeń zarówno w skali kraju, jak i województwa. – Prawdziwy obraz epidemii będziemy mieli w święto Trzech Króli – dodaje Lech Sprawka.

W wigilię (24 grudnia) w lubelskich szpitalach było 1173 osób hospitalizowanych. Dzień później, czyli w Boże Narodzenie (25 grudnia) były już o 43 osoby mniej, czyli 1130. – Był to najmniejszy poziom hospitalizacji w ostatnim czasie, czyli porównując z listopadem i grudniem – wyjaśnia wojewoda lubelski.

W sobotę (26 grudnia) zajętych łóżek było już 1133, a w niedzielę (27 grudnia) 1153. Dziś (stan na 28 grudnia, na godz. 9:00) zajętych łóżek było 1165, w tym 124 respiratory. – Gdybyśmy to porównywali do szczytowych okresów to łóżek zajętych było około 1400. W tej chwili jest około 240 łóżek zakaźnych mniej – podkreśla Sprawka.

Obecnie łóżek zakaźnych na II poziomie jest łącznie 1970, w tym 196 izolacyjno-obserwacyjnych. Samych łóżek zakaźnych dla pacjentów II poziomu, czyli dla tych, u których koronawirus jest główną chorobą wymagającą hospitalizacji jest 1774, w tym 207 respiratorów. – Mamy około 600 łóżek zapasu, gdyby doszło do wzrostu osób wymagających hospitalizacji – podsumowuje Lech Sprawka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments